Öne Çıkanlar İğde Nujiyan Başak Demirtaş CHP heyetinden Belediye ziyareti alıkonuldu HDPnin Aday Listesi Kesinleşti İHD Diyarbakır Şube Başkanı Bilici adliyeye sevk edildi

Kamu Yönetiminde Örnek Bir İdareci: Dr. Ozan BALCI

Kamu Yönetiminde Örnek Bir İdareci: Dr. Ozan BALCI

 Kayapınar’a kaymakam olarak atandığı günden itibaren farklı bir idareci profili çizen Dr. Ozan BALCI, kamu yönetiminde yeni bir anlayış ile çalışmaya başlamıştır. Dr. Ozan BALCI’nın Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı (Kayyum olarak) döneminde getirdiği yenilikler dikkat çekmektedir. Bu yeniliklerden biri özel sektör ile işbirliği konusundadır. Bu konuda kamu kaynaklarına minimum maliyet getirerek işlerin özel sektör tarafından tamamlanması ve vatandaşların kullanımına sunulmasını sağlayan bir iş yönetim modeli geliştirmiştir.

Belediye hizmetleri sunumunda geliştirdiği yeni iş modeli çerçevesinde hızlı, sonuç odaklı ve kentteki kamu kurumları arasındaki işbirliğini gözeten bir perspetifle faaliyetler yürütülmeye başlanmıştır. Devasa parklar, yol, kaldırım yapım çalışmaları refüj düzenlemeleri gibi belediyecilik faaiyetleri sosyal yaşamı aksatmadan, trafik keşmekeşi yaratmadan   yürütülüyor. Böylece park sayısının ve kişi başına düşen yeşil alan oranının artırılması sağlanmıştır. Kültürel faaliyetlerin yürütülmesi maksadıyla 75 Metrelik yol üzerinde on binlerce kitabı barındıracak olan devasa bir kütüphane ve kültür merkezi inşasına başlanmıştır. Dezavantajlı kesimlere öncelik verilerek engelliler, kadınlar, yaşlılar, yoksul kesimlerin hedef grup olarak ele alındığı hizmet projeleri geliştirilmekte ve  yürütülmektedir. Engelliler için kurulan “Engelsiz Yaşam Merkezi”ndeki faaliyetler bu projelerin bir örneğidir. Bunun yanında orta ve ağır düzeyde engeli çocuklarımızın eğitim görmelerini sağlamak amacıyla 16 derslikli “Özel Eğitim Uygulama Merkezi” kurulması çalışmalarını devam ettirmektedir. Tekerlekli sandalye, bebek bezi, süt, mama dağıtımı, evde bakım hizmeti gibi faaliyetler için belirlenen slogan da çok naif olmuş ’’HIZIR GİBİ’’.
 
Genel olarak belediye hizmetlerinin yürütülmesi yanında hizmet alanındaki eğitim faaliyetlerine kurumsal destek sağlanması önemli bir farklılık olarak göze çarpmaktadır. Sorumluluk alanındaki tüm eğitim kurumlarına ücretsiz kitap desteği, devlet okullarındaki hijyen problemini çözmeye yönelik geliştirilen akıllı lavabo projesi ve belediye bünyesinde kurulan bir temizlik ekibinin periyodik olarak okullara gönderilmesi, öğrencilerin muhakeme yeteneğinin geliştirilmesi için yapılan okuma etkinlikleri, z-kütüphane oluşturulması, özel okullara has olarak görülen kodlama, satranç, akıl oyunları gibi dersler için devlet okullarına materyal desteği, öğrencilerin bilimi sevmesi için okullarda geliştirilen bilim koridorları, çocukların eğitim sürecindeki en büyük eksikliği olan öğrenme motivasyonunu pekiştirmek için ödüllü yarışmalar ve etkinliklerin düzenlenmesi, gençlerin enerjilerini olumlu alanlara kanalize edebilmesi için okullarda ve semtlerde oluşturulan basketbol, voleybol ve halı sahaların kurulması, okul öncesi eğitimde okullaşma oranını yükseltmeye yönelik sorumluluk alanındaki Kayapınar’da 8 adet anaokulu yaptırılması ve hizmete açılması, yine bu kapsamda ana okullardaki derslik sayısının artırılması, ilimizde dezavantajlı olarak görülen kızlarımızın kodlama eğitimi aldığı Kız-Kod projesinin hayata geçirilmesi, özel okul -devlet okulu farkı gözetmeksizin on binlerce çocuğun müze, arkeoloji, sirk, tiyatro ve sinema gibi etkinlik ve kavramlarla tanıştırılması, okullara sosyal ve kültürel faaliyet desteği, müze gezileri konularında destek vermiştir. Mesleki beceri kurslarından yüzlerce gencimiz eğitim almıştır. Bunun yanında Kayapınar Belediye Tiyatrosu ve Kültür Merkezini aktif hale getirerek kültürel faaliyetlere olan kurumsal desteğin artmasını sağlamıştır.
 
Dr. Ozan BALCI’nın yönetiminde Kayapınar Kaymakamlığı ve Kayapınar Belediyesi kamu hizmetlerini sunarken; etkinlik ve etkililik, kamu hizmetlerinde rekabetçi anlayış, verimlilik odaklılık, kalite esaslı hizmet, özel sektör/kamu kesimi işbirliği, katılımcı yönetim/yönetişim (Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği) , girişimcilik, vatandaş odaklı hizmet yaklaşımıyla çalışmaktadır. Bunun yanında Kaymakamlık ve Belediye’de kurumsal karar alma mekanizmalarının hızlı ve etkin bir şekilde çalıştırılması neticesinde vatandaşların hizmet memnuniyetinin arttığı görülmektedir. Uygulanan bu hizmet yaklaşımı yeni kamu yönetimi anlayışı gereği sonuç odaklı bir hizmet üretimi yanında vatandaş memnuniyetini ve asgari bürokrasiyi esas almaktadır. 21.yüzyılda Yeni Türkiye’nin hedeflerine ulaşırken yeni yönetim sistemi gereği kamu kurumlarının yeni yönetim anlayışı olan hızlı, kaliteli ve sonuç odaklı bir hizmet modeline yönelik uygulamalar geliştiren Dr. Ozan BALCI, yürüttüğü faaliyetlerle kamuoyunun ve sivil toplum kuruluşlarının takdirini kazanmaktadır.                                                                    
 
 
Kamu yönetiminde işlerin yürütülmesi noktasında ekip çalışmasının ne kadar önemli olduğu herkesin malumu dolayısıyla Kayapınar özelinde gördüğümüz hizmetlerin özelliklede eğitim alanındaki hizmet sunumlarındaki başarının temel nedenlerinden biride özel sektör deneyimi olan bürokratlardan yararlanmaktır. Bundan dolayı ilçe milli eğitim müdürü ve ekibini de tebrik etmek istiyorum. Bu yazının konusu ilimizdeki ekâbire güzellemeler yapmak olmayıp ‘’marifetin iltifata tabi olduğu’’ sözünü doğru kabul edip hakkın teslimi noktasında bir Pazar günü tatilinde kaleme alınmıştır. Bu gün görevde  olan bakanlar kurulunun teşekkülü düşünüldüğünde Kayapınar modelinin örnek alındığını söylemek çok abartı olmuş sayılır mı acaba…

Kaynak : Diyarkapi.Com

Anahtar Kelimeler:
Dr. Ozan BALCI
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kredi ve Kredi Kartı