Bozdağ: Referandumu iptal edin!, Diyarbakır Haberleri, İlçe ve Spor Haberleri, Güneydoğu Bölge Haberleri,Diyarbakır
banner197

Bozdağ: Referandumu iptal edin!

Bozdağ: Referandumu iptal edin!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 21.30'da toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Irak Kürdistanı'nda yapılması planlanan referandumun iptal edilmesi gerektiğini belirti.

25 Eylül'de yapılması planlanan referandumun gerçekleşmesi durumunda yapılacakları bütün boyutuyla değerlendirdiklerini söyleyen Bozdağ, "Referandumun olması halinde neler olabilir, bütün boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Gayrimeşru bir referandumdur. Türkiye Cumhuriyeti tavrını baştan ortaya koymuştur. Bu referandum bölgenin barışlına güvenliğine yeni tehdit ve sıkıntılar yaratmaya adaydır. Batı ortamını daha da bozacak ve güvenlik riskleri ortaya çıkarabilecek bir durumdur. Bazı sorunları çözmek için bu adımlarını attıklarını söyleyenle yarın daha büyük sorunlarla karşılaşacaktır." dedi.

"Referandumdan vazgeçilmeli"

Türkiye'nin referandumun ertelenmesine de karşı olduğunu ifade eden Bozdağ, referandumun iptal etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Uluslararası toplum karşı olduğunu söyledi. Ayrıca bölgede yaşanan toplumlar bu referanduma karşı. Ayrıca bölgede sadece Kürtler yaşamıyor, Diğer dini ve etnik gruplarda o coğrafyada yaşamaktadır. İhtilaflı konular hala açıklığa kavuşturulmamıştır. Irak Bölgesel Kürt Yönetimine çağrıda bulunuyoruz. Aklıselim ve sağduyuyla ele alınmalıdır. Bu referandumdan vazgeçilmelidir. Bu konu duygusallıkla ele alınacak bir konu değildir. Türkiye referandumun ertelenmesine de karşıdır. Bu ileride yapılacağını kabul ettiğimiz anlamına gelir. Tekrarlanmayacak biçimde iptal etmelidir. Ertelemeyi Türkiye kabul etmemektedir." şeklinde konuştu.

"Referandum için doğrudan tehdittir"

Referandumun Türkiye için doğrudan tehdit olduğunu söyleyen Bozdağ, "MGK'da alınabilecek her türlü tedbir masaya yatırılmış ve geniş kapsamlı değerlendirilmiştir. Ve tavsiyelerde bulunulmuştur. Bakanlar Kurulu da bu referandumu bütün yönleriyle değerlendirmiştir. Türkiye ne tür tedbirler alacaktır. Hangi takvimde uygulamaya konacaktır, hepsi ortaya konmuştur. Referandum gayrimeşru ve kabul edilemez referandumdur. Bu referandum Türkiye Cumhuriyeti devletinin milli güvenliğine doğrudan tehdittir. Bölgenin barışına huzuruna ve istikrarına güvenliğine, yaşadığı tehdit ve sıkıntılara yeni sorunlar ve tehditler doğurmaya adaydır. Referandum bölgedeki huzursuzluğu daha da artıracak, barış ortamını da daha da bozacaktır. Bu referandum kararını alanların, yaptıkları hesaplar kendilerine daha büyük sıkıntı olacaktır. Yarın çözemeyecekleri daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacaklardır." diye konuştu.

"Irak'ın siyasal ve toprak bütünlüğü açısından bir bölünme riski taşıması nedeniyle komşu ülkeler ve uluslararası referanduma toplum karşıdır." diyen Bozdağ şöyle konuştu: "Referandum bölgede yaşayan toplumun tamamının onay vermediği bir referandumdur. Oylama yapıldı, parlamenterlerin büyük kısmı toplantıya katılmadı, katılanların önemli kısmı da 'hayır' oyu kullandı. Bölgede sadece Kürtler de yaşamıyor. Diğer etnik ve dini gruplarda yaşıyor. Çoğulcu yapının olduğu yerde dışlayan bu yaklaşım kabul edilemez. Musul üzerinde Kerkük üzerinde tartışmalar netliğe henüz kavuşturulmamıştır. Tartışmalı bölgelerin referanduma dahil edilmesi de vahim bir yanlıştır."

"Aklıselim ile hareket edin, referandumu iptal edin"

Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimine çağrıda bulunan Bozdağ, "Türkiye olarak bir kez daha IKBY'ye çağrıda bulunuyoruz. Aklıselim ile hareket edin, referandumu iptal edin. Bu konu duygusallıkla götürülecek bir konu değildir. Sağduyuyla karar verilmelidir. Aklıselim ve sağduyuya, bunun emri olan referandumun iptaline IKBY yönetimini davet ediyoruz. Umarız daha büyük huzursuzlukların ortaya çıkmasına engel olurlar. Türkiye referandumun ertelenmesine de karşıdır. Ertelemek ileride yapılacağına izin vermek anlamını taşır ki, biz bunun ileriki tarihte yapılmasına da rızamız yoktur. Tekrarsız şekilde iptal edilmelidir. Türkiye ertelemeye de karşıdır. Referandumun iptalini istemektedir. Doğru olan erteleme değil iptalidir. Erteleme bugünkü sorunları geriye atmak anlamına gelir." ifadelerini kullandı.

Bozdağ son olarak, "Bizim gündemimizde erteleme yoktur. İptal bizim beklentimizdir. Bütün opsiyonlar masaya kondu. Hepsi tek tek değerlendirildi, iptal edilmesi halinde neler, edilmemesi halinde neler olacak. Ve alınan tedbirler ne zaman uygulamaya konulacak hepsi bellidir. Hükümetimiz uygulama zamanına karar verecektir. Türkiye konuyu bundan sonra da aklıselim ile sağduyu ile ve ülkemizin milletimizin çıkarlarını gözeterek takip edecektir." dedi. (İLKHA) 

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154