Öne Çıkanlar DA Askerlik diyarbakir KAYBI esnaflığa

CEMR Kongresi’nde Diyarbakır görüşüldü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın da katıldığı Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi CEMR Kongresi’nde, mülteciler ve zorla yerinden edilen insanlara yönelik çalışmaları nedeniyle Diyarbakır Belediyesi takdir edildi. Kongrede, Sur’la ilgili alınan acele kamulaştırma kararı da tartışıldı.

CEMR Kongresi’nde Diyarbakır görüşüldü

 Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR) 2016 yılı kongresi, 20-22 Nisan tarihlerinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Nicosia kentinde gerçekleştirildi. Avrupa’nın her ülkesinden üye belediyelerin ve belediye birliklerinin katıldığı kongreye binin üzerinde kişi katılım sağladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın da katıldığı kongre üç gün sürdü, kongre boyunca 32 oturum yapıldı. Oturumlarda “Göç Krizi ve Barış”, “Yerel Yönetimlerin Özerkliği”, “Yenilenebilir Enerji”, “Sürdürülebilir Kalkınma ve Kentsel Yönetişim”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konuları ön plana çıktı.   

“Avrupa’nın Güney Komşularındaki Çatışmaların Sonuçlarıyla Yüzleşmek” başlıklı oturuma, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Köln Belediyesi, Lübnan ve Ürdün Belediyesi temsilcileri katıldı. Ortadoğu’daki çatışmaların Avrupa üzerindeki etkileri, mülteci hakları ve yerel yönetimlerin yapabileceklerinin tartışıldığı oturumda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, mülteci sorununun gerçek çözümünün barışla mümkün olacağını belirtti. Kışanak, mültecilerle ilgili izlenecek yanlış politikaların, sadece insani değil bir dizi siyasi sorunu da tetiklemeye devam edeceğinin altı çizdi.

‘Hak ihlallerine Avrupa sessiz kalmamalı’

Kürt kentlerinde yaşanan yıkımlara ve hak ihlallerine Avrupa kurumlarının sessiz kalmaması gerektiği ifade eden Kışanak, çatışmaların ve hak ihlallerinin yeni bir göç dalgası yaratma ihtimali olduğunu söyledi. Kışanak, Şengal ve Rojava’dan gelen göçmenler konusunda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ve GABB üyesi belediyelerin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu çalışmalar katılımcılar tarafından takdir edildi.

Sur’un kamulaştırılması da ele alındı 

Kültür oturumunda ele alınan başlıklar arasında, Sur’un kamulaştırma kararı da vardı. Oturumda, Sur’un geleceğine ilişkin Avrupa kurumlarının yapması gerekenler tartışıldı. Diyarbakır’ın, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetim’lerin (UCLG) Kültür Komitesi tarafından uygulamaya geçirilen pilot kentler arasında yer alması gündeme geldi. Oturuma katılan Avrupalı belediyeler bu sürecin başlatılması ve ilerletilmesi için Diyarbakır ile sahip oldukları deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Avrupa’nın geleceği tartışıldı

Kapanış oturumunda ise Avrupa 2030 gündemi tartışıldı. Oturumda konuşan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Jean-Claude Frécon, Avrupa projesinin içinde bulunduğu siyasi ve toplumsal krizi aşmasının bir zaruret olduğuna, aksi halde geri dönüşü olmayan bir yola girileceğine dikkat çekti. Frecon, yükselmekte olan ırkçı ve popülist siyasi hareketleri durdurmanın ancak demokrasinin yerellerde yeniden inşasıyla mümkün olabileceğini kaydetti.

 

CEMR Kongresi kapsamında düzenlenen resepsiyona. Avrupa’dan gelen belediye başkanları ile belediye birliklerinin temsilcileri katıldı. Bu resepsiyonda, buluşmaya iştirak ettiği için Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades tarafından Gültan Kışanak’a bizzat teşekkür edildi. 

Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154