Öne Çıkanlar İğde Nujiyan CHP heyetinden Belediye ziyareti alıkonuldu HDPnin Aday Listesi Kesinleşti İHD Diyarbakır Şube Başkanı Bilici adliyeye sevk edildi Başak Demirtaş

Dicle Üniversitesinde En güçlü Rektör Adayı Kim?

8 yıllık rektörlük yönetiminin ardından dört rektör adayı adaylığını açıkladı.

Dicle Üniversitesinde En güçlü Rektör Adayı Kim?
Bunlardan biri halen Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde, İkisi Tıp Fakültesinde, biri de halen başka bir üniversitede hukuk hocalığı yapıyor. Dört aday da projelerini yayınladı.
 
Rektör adaylarının projeleri incelendiğinde en kapsamlı projenin Prof. Dr. Sait Alan’nın projesi olduğu hemen göze çarpıyor. Alan adaylığını açıklarken, projelerini, hedeflerini ve neden Rektör Adayı olduğunu belirtti. Alan’ın projeleri bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif gibi ana başlık ve birçok alt başlığı kapsıyor.
 
Rektör olması halinde illegal faaliyetlerde bulunmuş, paralele yapı başta olmak üzere, suça karışmış kim varsa gereğini yapacaklarını söyleyen alan’ın bu açıklamasına karşı birçok kesimden gelen “iki dönemdir mevcut yönetimin başhekimisiniz” şeklindeki eleştirilerini; “Birçok defa istifamı verdim kabul edilmedi. Çekip gitmekte görevden kaçmış gibi olurdu, buda benim mizacıma uymuyor” diye cevaplıyor.
 
Adayların adaylığını açıklamasıyla kentte ve üniversite camiası içerisinde pozitif bir hava esmeye başladı. Yapılan analizlerde ise bu pozitif rüzgarın, bu olumlu havanın Prof. Dr. Sait Alan’dan yana estiği görülüyor. Bunda da 8 yıllık başhekimliği döneminde D.Ü. Hastanelerinde yaptığı hizmetlerin büyük rolünün olduğunu düşünüyorum... Prof. Dr. Sait Alan Başhekimliği döneminde kimseyi ötekileştirmedi, herkese, her düşünceye karşı aynı mesafede durdu... Şimdi de, başhekimliğinde edindiği yöneticilik deneyimini ve hizmetleri rektör olması halinde üniversite sathına yaymak istiyor....
 
Alan, D.Ü. Hastanesinde Başhekimliğe başladığında sadece Tıp Fakültesi Hastanesi vardı. Bu hastane de teknolojiden yoksun. Araç gereçleri yetersiz. Uzman doktorları başka hastanelere geçmiş, hocalar ve yardımcı personel yetersizdi. Bir MR’a çekimi için iki yıl gibi uzun bir süre gün veriliyor, hastalar başka ildeki hastanelere sevk ediliyordu.... Başhekimliği döneminde Tıp Fakültesindeki hastane sayısını birden 5 çıkardı. Bu hastaneler de son teknoloji cihazlarla donatıldı. Hasta göçünü tersine çevirdi...
 
Prof. Dr. Alan,Dicle Üniversitesinin 42 yıllık geçmişinin 16 yılını, içinde yaşayarak şahitlik etmiş. Tıp Fakültesi öğrenciliği ile başlayıp kampusta devam eden süreci yakından biliyor.... Alan’ın bu profiline bakıldığında üniversiteyi halkla, kentle bütünleştirecek, sanayi ve iş adamlarını üniversite ile buluşturacak bilince, yeteneğe ve özveriye sahip bir rektör adayı imajını çiziyor... Kısacası Prof. Dr. Sait Alan’ın yaptıkları yapacaklarının teminatı oluyor..
 
Rektör adayı Alan; mensubu olmaktan gurur duyduğunu söylediği ve “ içinde adeta doğup büyüdüğüm” dediği Dicle Üniversitesi yönetimine geldiğinde uygulamaya koyacağı projelerini şöyle açıkladı;
 
Dört dilde hizmet veren Sosyal Bilimler Enstitüsü, dört dilde hizmet veren İlahiyat Fakültesi, Dicle Üniversitesi Erbil Hastanesi ile Dicle Üniversitesi Erbil Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni hizmete sunmak...
 
2-FAKÜLTELERİMİZE YENİ BÖLÜMLER AÇMAK
 
Üniversitemiz bünyesinde hizmet veren fakültelerimizde gerekli olduğu halde halen açılmamış bölümleri açmak amacıyla; kapsamlı çalışmalar yürütülerek, eksik bölümlerin fakültelerimize kazandırılması sağlanacaktır.
 
3-ALIŞVERİŞ MERKEZİ (AVM ) VE ÇOK KATLI OTOPARK PROJESİ
 
Hastaneler ile üniversite yerleşkesi arasında alışveriş merkezi açarak, akademik ve idari personellerimiz, öğrencilerimiz ve hastanelerimizden hizmet alan hasta ve hasta yakınlarının açılacak alışveriş merkezimizde bulunan marketler ve mağazalardan tüm ihtiyaçların karşılanması sağlanacak. Bu proje ile ihtiyaçlar için şehir merkezine gitme zorunluluğu ortadan kalkmış olacak. Ayrıca AVM’nin altında yapılacak çok katlı otopark projesi ile gerek kampüs içi, gerekse hastanelerin otopark sorunu çözüme kavuşturulacaktır.
 
4-KUŞ CENNETİ PROJESİ
 
Üniversite yerleşkesinde bulunan ve yıllardır ihmal edilerek kendi kaderine terk edilen gölet ıslah edilerek üniversitemiz çalışanlarının boş zamanlarını değerlendireceği alanlara dönüştürülecektir. Gölet çevresine çalışanlarımızın spor yapabileceği, piknik yapabileceği; aileleriyle birlikte doğa ile bütünlük sağlayan ve stresten uzak zamanlar geçirebileceği, bisiklet yollarını da içinde barındıran mesire alanlarının yapılması sağlanacak. Ayrıca doğal yaşam alanları olmadığı için türleri yok olmakla yüz yüze kalan kuşların barınacağı doğal alanlar oluşturularak göletin bir kuş cennetine dönüştürülmesi sağlanacaktır.
 
5-KAMPÜS İÇİ SOSYAL ALANLAR
 
Üniversitemiz yerleşkesinde yeterli sosyal alanlar olmadığından; gerek öğrencilerimiz, gerekse personellerimiz ve aileleri boş vakitlerinin büyük bir kısmını üniversite dışında geçirmek zorunda kalmaktadır. Öğrencilerimizin ders saatleri dışında, personel ve ailelerinin de boş vakitlerinde zaman geçireceği yerleşke alanının sosyal cazibe merkezi haline gelebilmesi amacıyla; kafeteryalar, restoranlar, açık hava sinema alanları, dinlenme mekânları vb. birçok sosyal mekânın üniversitemize kazandırılmasını sağlamak.
 
6- ŞEHİR ÇİFTLİKLERİ PROJESİ
 
Üniversitemiz ve şehrin diğer paydaşları (vatandaş ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) ile beraber et ve süt ürünleri üretip pazarlayarak, Diyarbakır ilimizde istihdamın artırılması ve şehir ekonomisinin canlandırılması amacıyla; Diyarbakır ilimizin 13 ilçesine de birer çiftlik kurulacak. Buralarda et ve süt ürünleri üretilip Diyarbakır’a ait yerli markalar oluşturulacak. Ürünlerin ve markaların ulusal pazarda yer sahibi olması sağlanacaktır.
 
7-KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİ PROJESİ
 
Hastanelerimizin eski binası günün gerekliliklerini karşılayamamaktadır. Yeni yapılacak bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve yeni poliklinikler ile daha modern şartlarda tedavi hizmetleri verilecektir. Bu sayede oluşacak fiziksel gelişmeler ile tedavi hizmetlerinde üniversitemiz akademik ve idari personellerine muayene önceliği verilmesi sağlanacaktır.
 
8-HOBİ BAHÇELERİ PROJESİ
 
Kendine ait bir bahçesi olmayanlar için doğal sebze ve meyve yetiştirmek artık hayal olmayacak. Doğal tarımı teşvik etmek ve personellerimiz ile öğrencilerimizin üretim yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla yerleşke alanında “Hobi Bahçeleri” kurulacaktır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte kendi sebze-meyvesini yetiştirmek isteyen akademik-idari personel ve öğrencilerimizin kullanımına sunulacak, günlük yaşamın stresinden uzaklaşabilecekleri ve doğada vakit geçirebilecekleri alanlar olarak “Hobi Bahçeleri” kurulacaktır.
 
9-KAMPÜS İÇİ ELEKTRİKLİ RİNG ARAÇLARI PROJESİ
 
Üniversitemiz yerleşkesinin çok büyük olması, öğrenci yurdu ve fakülteler arası mesafelerin uzak oluşu ile fakültelerin kendi arasındaki mesafelerin uzaklığı; akademik, idari personellerimiz ve öğrencilerimiz açısından ciddi sıkıntılar doğurmaktadır. Bu sorunun ortadan kaldırılması amacıyla 15 dakika ara ile ring yapacak, elektrikle çalışan araçlar üniversitemizde hizmete sunulacaktır.
 
10.BİSİKLET YOLU VE DİJİTAL KARTLI BİSİKLET DURAKLARI PROJESİ
 
Gelişmiş ülkelerde bulunan üniversitelerinkine benzer bisiklet yolları yapılıp, tüm fakülte binalarının girişlerine de dijital kartlı bisiklet istasyonları oluşturularak öğrenci ve personellerimizin hizmetine sunulacaktır.
 
11-KREŞ VE ANAOKULU PROJESİ
 
Üniversite yerleşkesi içinde kurulacak olan kreş ve anaokulunda, akademisyen ve personel çocuklarına yarım gün ve tam gün hizmet verilecektir.
 
12-D.Ü HASTANELERİ OTELİ PROJESİ
 
Hastanelerimiz bölge halkına ve çevre ülke vatandaşlarına hizmet vermektedir. Hastanelerimizden tedavi hizmeti alan, il dışından ve ülke dışından gelen hasta yakınlarının konaklama ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla hastane oteli kurulacaktır.
 
13-YABANCI DİL EĞİTİMİ DESTEĞİ PROJESİ
 
Üniversitemiz bünyesinde çalışan tüm öğretim üyelerine yönelik olan bu proje ile yurt dışındaki kurumlarla anlaşma sağlanarak 3 ay süreyle yabancı dil eğitim desteği verilecektir.
 
14-AKADEMİK YAYIN DESTEĞİ PROJESİ
 
Öğretim üyelerimizin SCI, SCI-EXPANDED vb. kapsamında yayınlanmış uluslararası çalışmaları için üniversitemizce hibe desteği sağlanacaktır.
 
15-DİCLE VAKFI ÖZEL OKULU PROJESİ
 
Üniversitemiz Vakfına ait özel ilköğretim ve ortaöğretim okulu açılmasını sağlamak amacıyla gerekli çalışmalar başlatılacaktır.
 
16-DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ MEME KANSERİ TANI VE TEDAVİ MERKEZİ PROJESİ
 
Hastanelerimiz bünyesinde kurulacak meme kanseri tanı ve tedavi merkezi aracılığıyla yürütülecek çalışmalarla, meme kanserinden kaynaklı ölüm oranlarının minimum seviyeye düşürülmesi sağlanacaktır.
 
17-ÜNİVERSİTE İÇİNDE BULUNAN LOJMANLARIN REVİZYONU
 
Üniversite yerleşkesinde bulunan lojmanlar revizyondan geçirilerek yaşam alanlarının daha uygun hale getirilmesi sağlanacaktır.
 
18-TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ PROJESİ
 
Sokak çocukları ve yetim çocuklara, üniversite gönüllüleri tarafından; sosyal destek, eğitim desteği, meslek edindirme ve beceri kursu verilmesi sağlanması.
 
19- BASIN YAYIN VE ENFORMASYON PROJESİ
 
Üniversitemizin bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda en önemli stratejik iş birlikçisi olması gereken basın kurum-kuruluşları ile ilişkilerin geliştirilmesini sağlamak.
 
20-DİCLE TEKNOKNET - SANAYİ İŞ BİRLİĞİ PROJESİ
 
Teknokent daha aktif hale getirilerek, bölge dinamiklerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden projelendirilerek; üniversite-sanayi işbirliği ile hibe programları ve teşvikler sağlanarak bölge sanayisinin canlandırılmasının sağlanması.
 
21-FİKİR VE DÜŞÜNCE ENSTİTÜSÜ PROJESİ (THİNK-TANK)
 
Ulusal ve uluslararası sorunlara odaklı, düşünce ve fikir alanında; bilgi ve analiz üreten, ilgili bilgileri takip eden, tasnif eden ve ihtiyaç halinde sunabilen bir enstitü kurmak.
 
22-GERİATRİ VE PALYATİF BAKIM MERKEZİ PROJESİ
 
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşam süresi artmaktadır. Bu nedenle özellikle geriatrik popülasyonda bakım ön plana çıkmıştır. Hem hasta hem de ailelerimize destek için, yaşlılarımızın yaşam kalitesini artırmak adına bölgemizin geriatri ve palyatif bakım merkezi projelendirilecektir.
 
“HEDEFİM, DİCLE ÜNİVERSİTESİNİ DÜNYA ÜNİVERSİTESİ YAPMAK”
 
‘Dicle Üniversitesini bir dünya üniversitesi yapmayı hedefliyorum” diyen Prof. Dr, Sait Alan, Dicle Üniversitesini yakından tanıyan ve yöneticilik tecrübesi olan bir akademisyen olarak rektörlüğe aday olduğunu belirtiyor. Seçilmesi durumunda yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.
 
Dicle Üniversitesi Top fakültesini Ortadoğu’nun sağlık üssü haline getireceklerini iddia eden Prof. Dr. Alan’in projelerinde şu başlıklar yer aldı: “Yurt dışındaki üniversitelerle anlaşmalar yapacağız. OSB’lerde üniversitemizin danışma bürolarını kuracağız. Üniversiteyi Diyarbakır ile bütünleştireceğiz. D.Ü’de Kalite güvencesi sağlayacağız. Kampus hayatını canlandıracağız. Yetimlere burs vereceğiz. İş garantili MYO açacağız.. Yeşil ve çevre dostu bir üniversite olacağız. Kurumsallaşmayı sağlayacağız. Biyoteknoloji Enstitüsü kuracağız. Bilginin ürüne, teknolojiye dönüşmesini teşvik edeceğiz. Akademisyenlere yabancı dil desteği vereceğiz. Spor Bilimleri Fakültesini kuracağız. Doktora öğrencilerini yurt dışına göndereceğiz. Personelin seyahat v gezileri için ilgili sektörlerle anlaşmalar yapacağız.”
 
Haber 
 : M. Sıddık ALGÜL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kredi ve Kredi Kartı