Elektrikte Rekor Tüketim Dalgalanma ve Kesintiye Yol Açıyor, Diyarbakır Haberleri, Diyarbakır Son Dakika

Elektrikte Rekor Tüketim Dalgalanma ve Kesintiye Yol Açıyor

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle birlikte gerek tarımsal sulamada, gerekse serinlemek amacıyla kullanılan klimalarda tüketilen elektrik miktarı maksimum seviyelere ulaştı.

KURANI KERİM OKUMA KİTABI HEMEN İNDİR
Elektrikte Rekor Tüketim Dalgalanma ve Kesintiye Yol Açıyor
  Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle birlikte gerek tarımsal sulamada, gerekse serinlemek amacıyla kullanılan klimalarda tüketilen elektrik miktarı maksimum seviyelere ulaştı. Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Dicle EDAŞ) tarafından dağıtım hizmeti veren 6 ildeki tüketim yüzde 66 oranında arttı. 


Bu tüketimin yaklaşık 4’te 3’ünü öngörülemeyen kayıt dışı kaçak elektrik kullanımı oluşturunca da istenmeyen türden enerji dalgalanmaları ve arızaların yol açtığı kesintiler yaşanmaya başladı. Tüketimin aşırı düzeyde artması nedeniyle şehir içi dağıtımı yapan Dicle EDAŞ dışında iller arası ve iletim seviyesinde dağıtım yapan Türkiye Enerji İletim A.Ş.’nin de (TEİAŞ) programlı kesinti yapmasına neden olmuştur. Programlı kesintiler ile hem dalgalanmaların önlendiği hem de oluşabilecek daha büyük arıza ve kesintilerin önüne geçildiği belirtildi."AŞIRI TÜKETİM, DALGALANMALARA YOL AÇIYOR"

Dicle EDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, dağıtım hizmeti verdikleri Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta Mayıs sonuna göre elektrik tüketiminin yüzde 66’ya varan oranda arttığını, tüketimde rekor kırıldığını belirtti. Diyarbakır’daki elektrik tüketiminin Mayıs sonunda günlük 10 milyon kilovat/saatten 16 milyon kilovat/saate, 6 il toplamında ise günlük 45-50 milyon kilovat/saatten 77-80 milyon kilovat/saate yükseldiğini kaydeden Karagüzel, "Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle klimalara yükleniliyor. Yine tarımsal sulama mevsiminde elektriğe dayalı sulamanın en fazla yapıldığı dönemdeyiz.

Bu nedenle hem bölgemiz illerinde, hem de Diyarbakır’da elektrik tüketimi maksimum düzeye ulaşmış durumda. Bu da enerji dalgalanmalarına ve sonucunda istenmeyen kesintilere neden olabiliyor. Aldığımız tüm tedbirlere rağmen 5-6 Ağustos 2015 tarihleri arasında günlük elektrik tüketimimiz 80 milyon kilovat/saatten aşağıya düşmedi.

Ülke genelinde günlük 867.6 milyon kilovat/saat ile tüm zamanların elektrik tüketim rekoru kırılırken bölgemiz illerinde en fazla elektrik enerjisi 80.2 milyon kilovat/saat ile 29 Temmuz 2015 günü tüketildi. Ülke geneline baktığımızda da Dicle EDAŞ bölgesi, Ege ve Trakya bölgeleri ile en fazla elektrik tüketilen yer oldu. Türkiye de tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 10’u bölgemizdeki 6 ilde tüketilmektedir’’ dedi. "ÖNGÖRÜLEMEYEN TÜKETİM KESİNTİYE YOL AÇIYOR"

Dicle EDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, son zamanlarda arıza kaynaklı elektrik kesintilerinin temel sebebinin aşırı tüketim ve öngörülemeyen kayıt dışı kaçak elektrik kullanımı olduğunu söyledi. Elektrik tüketimine paralel olarak kaçak kullanım ve dolayısıyla da israfın da arttığını ifade eden Karagüzel, "Hali hazırda kaçak elektrik kullanım oranı yüzde 75 dolayındadır. Enerji tüketime paralel olarak artış gösteren bu durum, daha önceden öngörülemediği için arızalara ve bunun sonucunda da istenmeyen kesintilere yol açabilmektedir. Bu nedenle müşterilerimizden enerjiyi bilinçli kullanmalarını, israf etmemelerini istiyoruz’’ diye konuştu. "ÜRETİM KAYNAKLARI, TÜKETİMİ KARŞILAMAKTA ZORLANIYOR"

Elektrik kesintilerinin sebeplerine de değinen Dicle EDAŞ Genel Müdürü Karagüzel, üretim kaynaklarının maksimum düzeye ulaşan elektrik tüketimini karşılamakta zorlanması nedeniyle oluşan dalgalanmaları önlemek için TEİAŞ trafo merkezlerinden sadece kırsalda ve tarımsal sulama fiderlerinde planlı, programlı elektrik kesintileri uygulandığını belirtti. Dicle EDAŞ olarak kendilerinin de desteklediği bu programlı kesintilerin il merkezlerinde yapılmadığının altını özellikle çizen Murat Karagüzel, "Bu kesintiler nedeniyle enerji dalgalanmalarının önüne geçiliyor.

Öyle ki, dalgalanma olmasın diye tarımsal sulama yapan çiftçiler dahi bazen planlı kesinti yapılmasını istiyor. Ancak son dönemlerde bu kesintiler de minimum düzeye inmiş bulunuyor. Şehir merkezlerinde daha çok israfın neden olduğu aşırı tüketimin yol açtığı arıza kaynaklı kesintiler yaşanıyor. Yoksa il merkezlerinde planlı kesinti yapılması söz konusu değil’’ şeklinde konuştu.


Karagüzel, TEİAŞ trafo merkezlerinden beslenen fiderlerde uygulanan planlı kesintilerin süresinin azami 2 saat olduğunu da kaydetti.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154