Öne Çıkanlar DA diyarbakir Erdoğana Çağrı Palyatif Bakım Ünitesi Hizmete Girdi

Son dakika: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması

Son dakika: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kamuoyuna yapılan yazılı açıklamada, "Menfur olayın tüm boyutlarıyla soruşturulması, araştırılması, tüm ayrıntılarının ortaya konulması, eylemi gerçekleştirenlerin ve planlayanların yargı önüne çıkarılmaları konusunda Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Suudi Arabistan Krallığı yetkili makamları tarafından mutabakata varıldığı kamuoyunun malumudur" denildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'ndan Cemal Kaşıkçı cinayeti açıklaması

Mutabakat doğrultusunda Suudi Başsavcı Suud El Muceb ve beraberindeki heyetin 28 Ekim tarihinde Türkiye'ye geldiği, 29 Ekim'de başsavcılığa çalışma ziyaretinde bulunduğu kaydedilen açıklamada, "Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Türkiye Cumhuriyeti topraklarında öldürüldüğü Türkiye Cumhuriyeti devleti yasal mevzuatı ve evrensel hukukun genel prensipleri gereği soruşturma ve yargılama yetkisinin Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine ait olduğu beyan edilmiş, Suudi Arabistan'da tutuklandığı bildirilen şüphelilerin ülkemize iadesi talebi yinelenmiştir. Aynı görüşmede, Cemal Kaşıkçı'nın cesedinin nerede olduğu, Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmada planlanarak öldürüldüğü tespit edilen Cemal Kaşıkçı'nın öldürülme eyleminin planlanma aşamasına ilişkin kendi soruşturmaları kapsamında tespit edilen herhangi bir bulgunun olup olmadığı, yerli işbirlikçi olarak kamuoyuna yansıyan kişinin kim olduğu sorulmuş, bu sorular aynı gün kendilerine yazılı olarak iletilmiştir" ifadelerine yer verildi.

İSTANBUL BAŞSAVCISI SUUDİ ARABİSTAN'A DAVET EDİLMİŞ Suudi Arabistan heyetinin 30 Ekim tarihinde yeniden başsavcılığı ziyaret ettiği, bu görüşmede de aynı soruların yöneltildiği ve cevap beklendiğinin vurgulandığı, Suudi Arabistan Başsavcısı tarafından da sorulan sorulara aynı gün içerisinde cevap verileceğinin belirtildiği kaydedildi. Açıklamada, "Suudi Arabistan Krallığı Başsavcılığı'nca 31 Ekim itibariyle Başsavcılığımıza gönderilen cevabi yazıda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve beraberindeki heyet soruşturma kapsamında elde edilen delillerle birlikte Suudi Arabistan'a davet edilmiş, cesedin akıbetinin Suudi Arabistan'da birlikte yapılacak sorgulamalar sonucunda tespit edilebileceği, öldürülme eyleminin planlı olup olmadığının bu sorgulamalar sonucu anlaşılabileceği, olayla ilgili olarak yerli işbirlikçi bulunduğuna dair Suudi Arabistan Krallığı makamlarının herhangi bir beyanının olmadığı bildirilmiştir" denildi.

"SORUŞTURMA DEVAM ETMEKTEDİR" "Gelinen aşama itibariyle gerçeğin ortaya çıkarılmasına yönelik tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen görüşmelerden somut sonuç elde edilememiştir" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bu itibarla, Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen deliller doğrultusunda eylemin vahametine ilişkin aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasında zorunluluk bulunmaktadır. 2 Ekim günü evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'nda daha önce yapılan planlama doğrultusunda Başkonsolosluk Binası'na girer girmez boğularak öldürülmüştür. Maktul Cemal Kaşıkçı'nın cesedi boğularak öldürülmesini müteakip, yine önceden yapılan planlama doğrultusunda parçalanarak yok edilmiştir. Sonuç olarak; maktul Cemal Kaşıkçı'nın uzunca bir süre geçmesine rağmen Başkonsolosluk Binası'ndan çıkış yapmadığının bir yakını tarafından adli mercilere bildirilmesi üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal başlatılan soruşturma tüm boyutlarıyla ve derinliğiyle devam etmektedir"

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NIN TAM AÇIKLAMASI:

"SUUDİ ARABİSTAN BÜTÜN DÜNYA İLE ALAY EDİYOR" İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu'nda öldürülen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaşıkçı'nın önceden yapılan planlama doğrultusunda başkonsolosluğa girer girmez boğularak öldürüldüğünü bildirdi. Açıklamada ''Kaşıkçı'nın cesedi öldürülmesinin ardından parçalanarak yok edilmiştir'' denildi. A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti açıklamasını canlı yayında değerlendirdi. A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün "Suudi Arabistan bütün dünya ile alay ediyor" dedi.

"Suudi Arabistan bütün dünya ile alay ediyor"

Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması ve soruşturma kapsamında Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan Başsavcısı Suud El Muceb ile yapılan görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Konuyla ilgili olarak Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yakın arkadaşı Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı A Haber canlı yayınına telefonla bağlanarak önemli açıklamalarda bulundu.?

Katledilen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yakın arkadaşı Turan Kışlakçı savcılığın açıklamasını değerlendirdi

KAŞIKÇI'NIN KAYBOLMASI SÜRECİNDE YAŞANANLAR Washington Post Gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü evlilik işlemleri için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'a girdikten sonra bir daha haber alınamamıştı. Suudi Arabistan yönetiminden 20 Ekim'de yapılan açıklamada, Kaşıkçı'nın "konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğü" belirtilmiş ancak cesedinin nerede olduğuyla ilgili bir bilgi verilmemişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında görevlendirilen bir başsavcıvekili ile bir savcı koordinesinde, konsolosluk binası ile Türkiye'den ayrılan Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el-Uteybi'nin konutunda inceleme yapılmıştı. Soruşturma kapsamında aralarında şoför, teknik bakım, muhasebe ve santral görevlilerinin de bulunduğu 38 konsolosluk çalışanının ifadesine başvurulmuştu. Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili incelemelerde bulunmak iki gün önce özel uçakla İstanbul'a gelen Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb, aynı gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile yaklaşık 1 saat 15 dakika görüşmüştü. Muceb, dün yine adliyeye giderek Fidan'la yaklaşık 1 saat görüştükten sonra beraberindeki heyetle ülkesinin Levent'teki başkonsolosluğuna gelerek burada yaklaşık 1,5 saat kalmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154