Tarlada 10 Kuruş Bile Değeri Kalmadı, Diyarbakır Haberleri, Diyarbakır Son Dakika

Tarlada 10 Kuruş Bile Değeri Kalmadı

Türkiye'de ciddi miktarda üretimi ile bollaşan karpuz, tarlada büyük değer kaybedince üreticisini oldukça üzdü.

KURANI KERİM OKUMA KİTABI HEMEN İNDİR
Tarlada 10 Kuruş Bile Değeri Kalmadı
 Türkiye'de ciddi miktarda üretimi ile bollaşan karpuz, tarlada büyük değer kaybedince üreticisini oldukça üzdü.

Son yıllarda Güneydoğu ile birlikte, Ege, Akdeniz'in ardından Orta Anadolu ve Marmara bölgelerindeki illerde de ciddi miktarlarda karpuz üretimi ile bollaşan ürün değer kaybedince üreticisini oldukça üzdü. Özellikle son 5 yıldaki üretimi yerli esnaf ve yerli tüketici doyuran Eğil ilçesindeki karpuz üreticileri; bu yıl bol su ve toprağa verdikleri işçilik hizmeti ile hatırı sayılır üretim ve rekolteye ulaştılar ancak, ürünün tarla çıkış fiyatının yerlerde sürünmesi onları kara kara düşündürüyor. Ürünün satışından yaptıkları masrafları dahi karşılamaya yetmeyeceğini görüşündeki üreticiler, ürünün fiyat anlamındaki değerinin bu şekilde devam etmesi durumunda karpuz üretiminden vazgeçeceklerini söylediler.

Üretim Artıkça Fiyat Düştü

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden karpuzun başkenti olarak bilinen Diyarbakır'daki üretimin ülkeye yetersiz kalması ve batı illerinde alternatif ürün yetiştiriciliğine giden seracılar ve tarlalarında ikinci ürün yetiştiren çiftçinin gözdesi olmuştu. Karpuz, bu yıl farklı bölgelerde de ilk kez üretimler yapılmaya başlanınca yüz binlerce tonlara varan üretim gerçekleşti. Bu durum fiyatlara olumsuz yansırken, 'üretim fazlalaştığında fiyat düşer' gerçeği üreticiyi bir kez daha vurdu.

İyi verim ve kazancı yetiştiricilerin gözdesi yaptı

Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Diyarbakır başta olmak üzere Ege ve Akdeniz Bölgelerinde oldukça geniş alanlarda yetiştirilen karpuzlar son zamanlarda Orta Anadolu ve Marmara Bölgelerinde de az masrafı ve işçiliğine rağmen iyi verimi ve iyi kazancı ile yetiştiricilerin gözdesi haline geldi. Tarlada kilogram fiyatı kime dönemlerde 1 TL'ye kadar da çıkan karpuz özellikle uyanık üreticilerin kabak aşısıyla oldukça büyük hacimlerde ve olmasına rağmen eski tadından uzaklaşması ve adeta kabak tadı vermesi yaz aylarının vazgeçilmez olan meyvesini vazgeçilir kıldı.

Ramazan ayı öncesi ve Ramazan ayında gözdeydi

Buna rağmen bir o kadarda tüketilmesine rağmen hem tadı ve lezzetinin eksi seviyelerde olmaması ve üretim fazlalığından karpuzun fiyat anlamındaki değerini alabildiğince aşağılara çekti. 2015 yılı Ramazan ayı öncesinde ilk ürünlerini vermeye başladığında tarlada kilogram fiyatı 1 TL olan sofralara ise 1,5- 2 TL aralığında gelen karpuz, birçok bölgenin üreticisinin ürünlerini anda denilebilecek zamanlarda satışa hazır hale gelmesi fiyatını olumsuz etkiledi.

Umulan olmadı

Günden güne artan ürün günden güne fiyat yitirmeye başladı. Şimdilerde Sebze ve Meyve Hallerinde en fazla ürünlerden biri olan karpuzun tarla çıkış fiyatı 10 Kuruşlara kadar geriledi. Bu durum elbette üreticinin moralini alt üst etti. Ürününü iyi rakamlardan satış yapacağını hesaplayan ve planlarını bu yönde kuran üretici yanılırken hayalleri de adeta yıkıldı.

Eğil'deki üretici perişan

Son 5 yıldan bu yana üretimiyle yerli piyasada, yerli esnaf ve yerli tüketici doyuran Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki karpuz yetiştiricileri; bu yıl bol su ve toprağa verdikleri işçilik hizmeti ile iyi ve verimli karpuz almalarına rağmen ürünün tarla çıkış fiyatının yerlerde sürünmesi onları kara kara düşündürüyor.

Karpuzun tarla çıkış fiyatı yerlerde sürünüyor

Tarlalarında çok iyi işçilik yaptıklarını ve bunun karşılığını iyi verim ile aldıklarını anlatan Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde karpuz yetiştiricisi kardeşler Mehmet ve Burhan Karakaş, karpuzun tarla satış fiyatının 5 ila 10 kuruşlar seviyesinde olduğunu bu durumunda kendilerini perişan edeceğini ifade ettiler.

"Rekolte karşılığını aldık ancak maddi karşılığı zor"

Karpuz üretiminin zor ve zahmetli olduğunu, sanılanın aksine masrafının da bulunduğunu anlatan Karakaş kardeşler, "Bizim büyük emeklerimizin var karpuz tarlalarında her günümüzü buraya verdik ve büyük zahmetlere girdik. Evet, verdiğimiz zahmetlere ürünün rekolte anlamında değdi diyebiliriz ancak maddi karşılığını almamız imkansız gibi" dediler.

En fazla 10 kuruşa alıcı bulunuyor

Tarlalarındaki karpuzu kilogram fiyatı olarak en fazla 10 kuruştan alıcı bulduklarını söyleyen Karakaş kardeşler, "Biz bunu 10 kuruşa verdiğimizde bırakın kazanmayı kaybedeceğimiz kesindir. Çünkü bize kilogram fiyatı olarak 10 kuruştan fazlasına mal oldukları kesin. Bir karpuzun maliyeti 1 TL'yi aştığını düşünüyoruz, ancak satışta 50 kuruş bile etmiyor. Ne yapacağımızı kara kara düşünüyoruz. Aldığımız borçları bile ödemekte sıkıntı yaşayacağımız kesin. Ve aldığımız borçları veremezsek bir daha borç aldıklarımızdan güvenlerini sarstığımız için borç ta alamayız. Bu durum hiç de hoş bur durum değildir" dediler.

Ege ve Akdeniz'den sonra Orta Anadolu ve Marmara 'da karpuz üretimine başladı

Daha önceleri de sera karpuzlarının olduğunu ancak Diyarbakır karpuzlarının çıkışıyla sera karpuzlarının fiyat anlamında büyük değer yitirdiklerini Diyarbakır karpuzunun ise fiyatlarında büyük oynamalar olmadığını anlatan Karakaş kardeşler, özellikle Ege, Akdeniz ve son zamanlarda Orta Anadolu ve Marmara'da da üretimin olmasının ve karpuzlarının hepsinin birbirine benzemesi karşısında karpuzun maddi değer kaybının oldukça arttığını düşündüklerini dile getirdiler.

Karpuz aut, Qıti in

Bunun böyle sürmesi durumunda artık karpuz üretmeyeceklerini anlatan Mehmet ve Burhan Karakaş kardeşler, bunun yerine alternatif ürünler düşünmeye başladıklarını dile getirdiler. Karakaş kardeşler, karpuza alternatif olarak yine bu mevsimde her eve giren Qıti üretimine yöneleceklerini belirttiler.

KAYNAK: ÖZGÜR HABER GAZETESİ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154