Öne Çıkanlar DA Askerlik diyarbakir KAYBI esnaflığa

Yılmaz: İnsan odaklı bir kalkınma anlayışına sahibiz

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, gerçek anlamda kalkınmanın herkesi içine alan bir süreç olduğunu, insan odaklı bir kalkınma anlayışına sahip olduklarını belirtti.

Yılmaz: İnsan odaklı bir kalkınma anlayışına sahibiz
Yılmaz, “Silvan Barajı, Atatürk Barajı'ndan sonra GAP’ın en çok sulayan projesidir. Bu proje ile yoksulluk azalacak, istihdam artacak. Bu projeler saldırılar ile karşı karşıya. Bu projeye saldıranlar Diyarbakır’a ve gençlerimize saldırıyor. Buna karşı Diyarbakır’ın bu projeyi sahiplenmesi çok çok önemlidir. Silvan'a kim ne yaparsa yapsın inatla Silvan projesini hayata geçireceğiz” dedi.

 

Kalkınma Ajansı tarafından Diyarbakır'da 2016 Yılı Malı Destek Programları Tanıtım Toplantısı ve protokol imza töreni yapıldı. Törene Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Vali Hüseyin Aksoy, Ajans Genel Sekreteri Hasan Maral, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, vali yardımcıları, STK temsilcileri, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından programda ilk olarak ajansın tanıtım filminin gösterimi yapıldı.

BAKAN YILMAZ: PROJELERİMİZE SALDIRANLAR DİYARBAKIR'A VE GENÇLERİMİZE SALDIRIYOR

Programda konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "İnsan odaklı bir kalkınma anlayışımız var. Kapsayıcılığı ön planda tutuyoruz. Gerçek anlamda kalkınma herkesi içine alan bir süreçtir. Kalkınmanın sürdürülebilirliği çok önemlidir. Sonraki nesillere devretme anlayışı içerisindeyiz. Bölgeler arası dengesizliği giderme adına çalışmalar yapıyoruz. Hakkaniyet ve rekabet bizim için önemlidir. Hakkari ve Diyarbakır'ın rekabet güçlerinin artırılması gerekiyor. Bölgeler arası dengesizlikleri azaltmamız gerekiyor. Bütün illerimizi ilgilendiren bir politika. Yeni stratejilerimizi belirledik. Ajanslarımız kurarken 'Kalkınma yerelden başlar' dedik. Ortak hedefler tayin eden yerel aktörlerin gücünü birleştiren ve kalkınma hızımızı güçlendiren çalışmalar yaptık ve önemli mesafeler aldık. 900'ün üzerinde ajansımızın çalışanı var. 36 bin proje sunuldu, şu ana kadar 850 projeye destek verdik. 4.3 milyar TL'yi harekete geçirdik. Diyarbakır ve Urfa önemli illerimizden. 200 milyonu aşan bir destek verdi ajansımız. Yöreye yatırımcı cezbetmek gerekir. Bu anlamda yatırım destek ofislerimiz önemli çalışmalar yapıyor. GAP, Türkiyen'in milli bir projesidir. Milli bir programdır. Türkiye'nin genel kalkınmasını harekete geçiren bir projedir. GAP projesine AP ayrı bir önem verdik. Klasik GAP bir de yeni GAP diyebileceğimiz yeni GAP oluşuyor. Klasik GAP enerji ve sulama ile ilgili bir programdır. Sulama boyutu ise belli bir yere geldi. 800 kilometre sulama yaptık. Silvan Barajı, Atatürk Barajı'ndan sonra GAP'ın en çok sulayan projesidir. Bu proje ile yoksulluk azalacak, istihdam artacak. Bu projeler saldırılar ile karşı karşıya. Bu projeye saldıranlar Diyarbakır'ın ve gençlerimize saldırıyorlar. Buna karşı Diyarbakır'ın bu projeyi sahiplenmesi çok çok önemlidir. Silvan'a kim ne yaparsa yapsın inatla Silvan projesini hayata geçireceğiz." dedi.

YILMAZ'DAN YENİ GAP VURGUSU

Bakan Yılmaz, oganik tarım kavramını önümüzdeki dönemde daha da geliştireceklerini, organik tarımın GAP'ta önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Kültür turizminin de bölge için önemli bir fırsat olduğuna işaret eden Yılmaz, "GAP bölgemiz medeniyetlere beşiklik etmiş bir bölgedir. Ben bunlara yeni GAP diyorum. Amacımız pilot bazı uygulamalarla model oluşturmak, teşvik edici olmak. Bu yörelerimizin organik tarım ile ön plana çıkmasını sağlamak. İyi bir paketleme ile ürünlerimizi dünyaya pazarladıktan sonra katma değeri çok yüksek bir ekonomik yapıyı inşa etmek. Halkımzın refahı aslında buna bağlıdır. Halkımızın refahı bununla orantılı bir şekilde artar. En ucuz enerji en verimli kullanılan enerjidir. Enerjiyi verimli kullandığınız zaman çevresel açıdan da önemlidir. Ülkemizin cari açığına da katkıda bulunmuş olur. Başarımız, Diyarbakır'ın bu projeleri sahiplenmesi ile olur." diye konuştu.

"TEÖRÖR OLAYLARI YÜZÜNDEN YATIRIMLAR GERÇEKLEŞMİYOR"

Bakan Yılmaz, terör olaylarına da değinerek, "Terör olayları yüzünden yatırımlar gerçekleşmiyor. İnsanlarımızın özgüvenini ve becerilerini artırarak daha fazla girişimciye imkan oluşturmak istiyoruz. Kadın girişimciliği artırmaya özen göstermeliyiz." diye ifade etti.

VALİ AKSOY: 150 MİLYON TL'LİK BİR KATKIYI PROJEYE SUNDUK

Programda konuşma yapan Vali Hüseyin Aksoy ise "Sanaiyi ve tarımın daha iyi bir noktaya gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Bölgedeki bütün kuruluşlarımızın bu çağrıya kulak vermesi lazım. Bölgemizde çok önemli çalışmalar yapılıyor. Bölgenin gelişmesi için önemli çalışmalar var. Ülkenin ve bölgenin gelişmesi açısından bu projeler çok önemli. 150 milyon TL'lik bir katkıyı projelere sunduk. Bin 850 kişi istihdam sağlandı. Bölgenin gelişmesi için çaba sarf ediyoruz." şeklinde konuştu. Konuşmalarının ardından, Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Diyarbakır Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü arasında protokol imza töreni yapıldı.

Bakan Yılmaz Sur Çalışmalarını Anlattı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır Valiliği’nin tarihi Sur ilçesinde bulunan çalışma ofisinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Burada çatışmalar ve sokağa çıkma yasaklarının ardından Sur ilçesi ile ilgili yaptıkları çalışmaları açıklayan Bakan Yılmaz, UNESCO’nun bu bölge ile ilgili kriterlerini esas aldıklarını söyledi. Bakan Yılmaz, “Yıllarca birçok slogan söylenmiş ama yerel hizmetlerde şehir planlamasında bölgenin çok sıkıntılı bir durumda olduğunu halkımız yaşayarak görüyor. Bütün çalışmalarımızda evrensel kriterleri hedef alıyoruz, UNESCO’nun bu bölge ile ilgili kriterleri ne ise biz de aynen o kriterleri esas alıyoruz. Burası insanlığın mirası, o kriterler bizim de kriterlerimiz. Sur’da acele kamulaştırma kararı aldık, bunu bir kez daha izah etmek isterim, tamamen bir yetkidir, fiilen bir kamulaştırma anlamına kesinlikle gelmiyor. Bu Türkiye’de değişik kentsel dönüşüm veya kentsel yenileme uygulamalarında da standart bir uygulamadır” diye konuştu

“SUR’DA BUGÜNE KADAR 16.7 MİLYON LİRA SOSYAL YARDIM YAPTIK”

Sur ilçesinde, bugüne kadar 16.7 milyon lira sosyal yardım yaptıklarını kaydeden Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bu çerçevede hala otelde kalan 312 vatandaşımız var, burada misafir ediliyor. Sur esnafına sadece 3 milyon 740 bin lira destek sağlanmış durumda. Sur ilçemizde 6 bin 530 kız 6 bin 422 erkek olmak üzere 12 bin 952 öğrenci var. Bu öğrencilerimizi çeşitli okullara taşımak sureti ile eğitimlerini aksatmamak yönünde çalışmalar yapmış bulunuyoruz. Burada bir kentsel dönüşüm yapmayacağız. Çalışmamız, koruma ve yenileme çalışmaları. Sur kesinlikle işlevden yoksun bir yer olmayacak, nitelikli işlerin yapıldığı bir alan haline gelecek. Fatih Paşa Cami çok özel bir mekan bu konu ile ilgili özellikle Vakıflar Genel Müdürlüğü önceliklendirmiş durumda. Şu anda hazırlıkları yapılıyor, en kısa sürede Fatih Paşa Camii’nin restorasyonu gerçekleştirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız örnek sokak ve ev yapımı konusunda bazı hazırlıklar gerçekleştiriyor. Örnek sokak ve ev yapıp vatandaşlara bunu göstermek istiyoruz. El yapımı bomba gibi zararlı bir takım unsurlar kalmış olabilir. Bundan emin olmak istiyoruz. Güvenlik her şeyin temeli. Güvenli olmadan yarın açarız, Allah korusun yarın bir hadise olur, bu bölge halkımıza bir tehdit teşkil eder. HDP’nin ve temsilcilerinin terörle aralarına bir mesafe koyamadığını hepimiz görüyoruz. Demokratik siyasetle şiddet aynı anda olmaz.”

"AK PARTİ BÜYÜK BİR HAREKETTİR"

AK Parti’nin Olağanüstü Genel Kongre kararı ile ilgili de konuşan Bakan Yılmaz, “AK Parti büyük bir harekettir, geleneği olan değerleri olan bir harekettir. Kendi meselelerini bu değerler ışığında ve bu hareketin büyüklüğü şekilde her zaman yönetmiş bir partidir, bundan sonrada aynı şekilde devam edecektir inşallah” dedi.

Haber: 
Şehmus KIZILASLAN

Kaynak: Özgür Haber Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154