banner197

Bir Yatırımda DTSO Kurumu Tarafından Gerçekleşiyor Tam 22 Milyon TL

Bir Yatırımda DTSO Kurumu Tarafından Gerçekleşiyor Tam 22 Milyon TL

 Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, başvurusu yapılan ve inceleme aşamasında olan 3 projelerinin bulunduğunu ve bu projelerin  toplam değerinin 22 milyon TL olduğunu söyledi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, göreve geldikleri günden bu güne en çok proje üreten yönetim olmayı amaçladıklarını belirterek, DTSO olarak tüm çalışma planlarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirtti.

DTSO Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır iş hayatına ve DTSO üyelerine dönük hayata geçirilecek projelerle ilgili olarak, tamamlanan projelerin yanında, devam eden ve ön çalışmaları tamamlanarak finansal kaynak arayışlarının devam ettiği projelerin olduğunu belirterek, başvurusu yapılan ve inceleme aşamasında olan 3 projenin toplam değerinin 22 milyon TL olduğunu söyledi.

"Diyarbakır Girişimcilik ve Sektör Geliştirme Merkezi"

DTSO'nun TCDD ile imzaladığı protokol kapsamında Yenişehir İlçesi, İstasyon Mahallesinde 3.000 metrekarelik alanın tapusu alınarak "Diyarbakır Girişimcilik ve Sektör Geliştirme Merkezi "   için projelendirme çalışmaları yapılmıştır. Bu alanda yapılacak Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Hizmet Binası'nda  KOSGEB, KGF, TSE gibi kurumlarında yer alması sağlanarak, üyelerimiz için gerçek anlamda bir "hizmet alma noktası" oluşturulması hedeflenmektedir. 

Ayrıca, girişimcilik ve sektör geliştirme merkezleri kurularak özellikle yenilikçi iş fikirleri olan girişimcilerin eğitim, danışmanlık, mentörlük ve teknik destek almaları sağlanacaktır. Bu merkezlerde sektörlerin gerek kendi içinde gerekse de birbirleriye bir araya gelerek, teknik, idari ve finansal problemlerine çözüm üreterek, kolektif gelişimlerine yardımcı olacak çalışmaların yapılması sağlanacaktır. 

"Diyarbakır Girişimcilik ve Sektör Geliştirme Merkezi"’nin inşaatı ve girişimcilik merkezinin kurulması için hazırlanan proje, Karacadağ Kalkınma Ajansı güdümlü proje desteğine sunulmuştur. Ön onayı alan projemiz değerlendirme aşamasında olup, toplam bütçesi 9 milyon TL’dir.

"AB IPA Rekabetçi Sektörler Programı Diyarbakır Sektör Geliştirme Merkezi"

Diyarbakır DTSO yeni hizmet binasında kurulacak olan merkez bünyesinde işletmelerin tasarım, modelleme, verimlilik, ihracat, işbirlikleri gibi farklı alanlarda desteklenmesi, eğitilmesi, teknik destek verilmesi, tecrübe aktarımının yapılacağı danışmanlık hizmetinin verilmesi gibi çalışmalar ile sektörel işbirliklerinin ve rekabet edebilirliklerinin geliştirilmesi öngörülmektedir.

DTSO'nun, IPA Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında hazırladığı, Sektör Geliştirme Merkezinin 3 yıllık çalışmaları ve ortak atölye kuruluşunu da içeren proje, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunuldu. Toplam değeri 2.693.340,45 Euro olan proje kapsamında, merkez bünyesinde işletmelerin bilgi hizmetleri konusunda desteklenmesi için ortak atölye kurulması, sektör değer zinciri analizlerinin yapılması, ihracat yapan işletmelerin desteklenmesi ve sektörel işbirliklerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

"Fuar Alanı Fiziki İyileştirme ve Kapasite Geliştirme Projesi"

Odamız tarafından 2015-2016 döneminde Cazibe Merkezleri Programı kapsamında fuar alanı altyapısının iyileştirilmesi ile ilgili 3.000.000,00 TL Bakanlık katkısı, 500.000,00 TL Oda katkısı ile yürütülen proje çalışması tamamlanmış, bu kapsamında fuar alanında ek yarı kapalı alan, kapalı alan zemin iyileştirme, çevre düzenleme ve otopark gibi çalışmalar tamamlanmıştır. 

Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezleri Destek Programı 2017-2018 yılı için hazırladığımız ve başvurusunu yaptığımız proje ile de fuar alanının ısıtma soğutma, aydınlatma, kent içinde tanıtım, dış cephe kaplama, çevre duvarı gibi eksikliklerinin tamamlanması öngörülmektedir. Toplam bütçesi 3.500.000,00 TL olan projenin 3.000.000,00 TL'si Karacadağ Kalkınma Ajansı aracılığıyla Kalkınma Bakanlığı’ndan TL talep edilmiş, kalan tutarın odamız tarafından karşılanması öngörülmüştür.

2017 yılı Nisan ayında ilimizde "Tarım ve Hayvancılık Fuarı" düzenlenmiştir. İlimizde 12-15 Ekim tarihlerinde "Evleniyoruz Fuarı" düzenlenmesi planlanmaktadır. 2018 yılı içinde 5 fuar düzenlenmesi için çalışmalar yapılmakta olup, fuar alanının bu organizasyonlar için kapasitesinin geliştirilmesi ve mevcut sorunlarının giderilmesi için çalışılmaktadır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154