Öne Çıkanlar Şahinli Bir Kimlik İçin operasyonu 5 arttı

Çüngüş’te Bekçi Alımında Vahim İddialar

Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde, bekçi alımı mülakatında haksızlığa uğradıklarını iddia eden Ferhat Arıyurdu, Serdar Arslanca ve Bayram Ayhan, sınav komisyonunda ilçe Kaymakamı Ahmet Başer’in adil davranmadığını belirterek, Cumhuriyet Savcılığına haksızlığa başvurdu.

Çüngüş’te Bekçi Alımında Vahim İddialar
Çüngüş’te yapılan bekçi alımı mülakat sınavında başvuru yaptıklarını ve mülakat sınavına katıldığını belirten Ferhat Arıyurdu, mülakat sınavında haksızlığa uğradığını iddia etti.

Arıyurdu, Mülakat esnasında komisyon başkanı ve İlçe Kaymakamı Ahmet Başer’in kendisine “Zübeyir Arslanca senin neyindir?” sorusunu sorarak etki altına aldığını söyledi.  İlçede herkes tarafından bilinen Belediye Başkanı ile Kaymakamın aralarının bozuk olması düşüncesiyle Belediye Başkanının kurbanı olduğunu ve sınavı geçemediğini iddia eden Ferhat Arıyurdu, yapılan haksızlığın giderilmesi için Cumhuriyet Savcılığına başvurduğunu dile getirdi.

HUKUKİ YOLLARA BAŞVURDU

Bekçi alımı mülakat sınavına katılan Serdar Arslanca, üniversite mezunu olduğunu, ilçede iş bulamadığından bekçi alımı için başvuru yaptığını ve mülakat sınavına katıldığını belirterek, mülakat sınavı esnasında komisyon üyelerinin huzurunda Belediye Başkanı Senin Akraban mıdır ? sorusunu sormuş ve edindiğim bilgiye göre komisyon üyelerine Kaymakam Ahmet Başer tarafından; Serdar Arslanca uyuşturucu kullanıyor ve GBT’si bozuk öğrencilik yıllarında yürüyüşlere katılmış sözleriyle mülakatta geçirilmemesini talep etmiştir. Kendisi hakkında mesnetsiz suçlamalardan dolayı sınavı kaybettiğini iddia eden Serdar Arslanca, GBT’sinin bozuk olmadığını ve hayatı boyunca içki ve uyuşturucu kullanmadığını aktardı. Komisyonda kendisine yüksek puan veren bir komisyon üyesinin Kaymakam tarafından azarlandığını, kendisine yapılan haksızlığın giderilmesi ve tarafsız bir komisyon tarafından tekrar mülakata alınması için de Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunduğunu belirtti.

“SORDUĞU SORU MANİDAR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Çüngüş Belediye Başkanı Zübeyir Arslanca, bekçi alımı sınavına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve gerekli şartlara haiz olan her insanın başvuruda bulunabileceğini belirterek, yeğeni Serdar Arslanca’nında bekçilik için başvuruda bulunduğunu, mülakat sınavı esnasında komisyon başkanı ve ilçe Kaymakamı Ahmet Başer’in Serdar Arslanca’ya Belediye Başkanının akrabası mısın sorusunu sormasının manidar olduğunu belirtti.

YİBO İLE İLGİLİ VAHİM İDDİA

İlçe Kaymakamı Ahmet Başer’in keyfi uygulamaları yüzünden Çüngüş halkının son derece rahatsız olduğunu iddia eden Belediye Başkanı Zübeyir Arslanca, Çüngüş YİBO’da idarecilerin derse girmedikleri halde ücret aldıklarını iddia etti. Bu iddiayla ilgili herhangi bir idari soruşturma yapılmadığı halde polis tarafından okula baskın yapıldığı ve öğrencilere öğretmenlerin derse girip girmediğinin sorulduğunu sözlerine ekledi. Bu durumun çocukların psikolojisini bozduğunu ifade eden Arslanca, YİBO’da derse girmeyerek haksız ücret aldıkları iddia edilen öğretmenler için idari soruşturma açılması ve Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişlerinin konuyu gelip yerinde incelemelerinin gerektiğini kaydetti. 

“DEVLETE MUHALİF KİŞİLER ALINIYOR”

Kaymakamlık Personeli Serdar Akmeşe’nin Kaymakam Ahmet Başer’in talimatıyla Belediyeye denetleme amacıyla gönderildiğini ileri süren Belediye Başkanı Arslanca, böyle bir uygulamanın keyfi olduğunu bir memurun gelip belediyede “Kaymakam beni görevlendirdi denetlemeye geldim” demesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, bu şahsın yerel ve genel seçimlerde AK Partiye karşı çalıştığını iddia etti. Belediye Başkanı Zübeyir Arslanca, bekçilik alımı mülakat sınavında kimlerin kazanacağının daha önceden belirlendiğini ileri sürerek, bu kişilerin kim olduklarını bildiklerini söyledi. Bekçilik alımı sınavında yapılan bu haksızlığın giderilmesi için sınavın iptal edilmesi gerektiğini söyleyen Arslanca, konunun adli mercilere intikal ettiğini belirtti. Çüngüş’te Geçici Köy Korucusu alımlarında da haksızlık yapıldığını iddia eden Belediye Başkanı Zübeyir Arslanca, korucu alımlarında AK Partiye ve devlete muhalif şahısların çoğunun korucu olarak alındığını ileri sürdü.

KAYMAKAM YALANLADI

Konuyla ilgili açıklama yapan Çüngüş Kaymakamı Ahmet Başer, bekçi alımı mülakat sınavında adı geçen şahıslara “Çüngüş Belediye Başkanı Zübeyir Arslanca sizin neyiniz oluyor?” sorusunu sormadığını bu şahısların yalan söylediğini belirterek, bu şahıslar hakkında yalan beyandan dolayı suç duyurusunda bulunacağını kaydetti. Başer, Çüngüş YİBO’da cereyan eden olay hakkında Belediye Başkanı Zübeyir Arslanca’nın beyanlarının doğru olmadığını dile getirerek, YİBO’da bazı idarecilerin derse girmedikleri halde ücret aldıkları yönünde Cumhuriyet Savcılığına ihbar mektubu gittiğini, Savcılık kendi inisiyatifiyle soruşturma başlattığını, ihbar mektubunun kaymakamlığa gelmesi durumda idari soruşturma başlatacağını söyledi. Korucu alımlarında, alınan şahısların güvenlik soruşturmasıyla ilgili herhangi bir sakıncanın görülmediğini ve komisyon tarafından karar verilerek alındığını belirten Kaymakam Ahmet Başer, Belediye Başkanının bu yöndeki beyanının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kaynak : Güneydoğu Güncel Gazetesi / Derya EVREN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154