Öne Çıkanlar Bir Şahinli Bir Kimlik operasyonu İçin

Renkler de anlatabiliyor

Ressam Süleyman İrgin’in “Reng (ji) Dikarin Vebêjin 2” (Renkler (de) Anlatabiliyor2) adlı sergisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda açıldı. Sergi 30 Nisan’a kadar devam edecek.

Renkler de anlatabiliyor

Kültür ve Sanat Daire Başkanı Cevahir Sadak ve çok sayıda sanatseverin katıldığı açılışta konuşan Ressam İrgin, resim sanatında 20. yüzyılın sonlarına doğru ön plana çıkan ve fotoğraf makinesinin icadıyla artık gerçeğe yakın temaların biraz daha geri planda kaldığını anımsattı. İrgin, “Bundan dolayı sanat üreten bireyler artık üretim safhalarına sadece sanatçı olarak değil birer filozof olarak da katılmaları gerekmekteydi. İslam ve Musevi dinlerinde insan betimlemesinin, resmedilmesinin yasak olması nedeniyle bu inançların yoğunlukta olduğu ve yaşandığı yerlerde daha çok süsleme ve geleneksel motif anlayışına dayalı resimler yapılmıştır. Aslında bu durum bir yönüyle bu toplumlarda soyut sanatın ve soyut ifadeciliğin gelişmesine de zemin hazırlamıştır.” dedi.

Renklerle tedavi

Bu kişisel sergisinde zihinsel engelli öğrencilerle birlikte çalıştıklarını da hatırlatan İrgin, çalışmaları arasında kromoterapi denilen yani renklerle yapılan tedavi veya anlatıların da bulunduğunu söyledi. 21. Yüzyılın kültürel savaşların olduğu bir yüzyıl olduğunu ifade eden İrgin, çokkültürlülüğün yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde bireylerin gittikçe tektipleştiği ve mekanikleştiği bir çağda yaşandığının altını çizerek, şunları konuştu: “Adına modern, postmodern, bilim-uzay çağı denilen yine kendi içerisinde magazinsel anlatı barındıran kavramlar ile karşı karşıyayız. Bundan dolayı sanatın insanları birleştirici, insanileştirdiği ve istişarenin-tenkitin önem arz ettiği günümüzde sanatsal aktiviteler gerçekleştirmek her sanat üretenin yani sanatçının veya sanat eğitmenin birincil görevi olmalıdır.”
Özellikle günümüzde kendine ve kültürüne uzak olan ve sosyalleşemeyen bireylerin sanatın ve sosyalliğin ön planda olduğu istişarelere daha çok önem vermesi gerektiğine dikkat çeken İrgin, “Bu gibi aktivitelere dâhil olmak gerek. Aksi takdirde güneşte bile olsa üşüyecektir!” dedi.

24 çalışma yer alıyor

24 çalışmanın yer aldığı sergideki eserler akrilik, yağlıboya, pastel ve karayolu yapımında kullanılan asfalt yağı ile kompoze edilmiş. Çalışmalar genel bir yüzeye bağlı kalmaksızın duralit, mukavva ve tuval gibi herhangi bir düzlem üzerine yapılmış. Serginin genel anlatısı ise renklere dayalı psikolojik ve dışavurumsal ifadelerin kişisel olarak sorgulanması. Genel isimlendirme altında modern soyutlama ve soyut ekspressif çalışmalar denebilir. Hiçbir çalışmasını kesin olarak isimlendirmeyen sanatçı, izleyicilerin kendi kişisel bakış açılarına göre de çalışmalarına farklı isimler verebileceğine inanıyor.

Süleyman İrgin kimdir?
Elazığ Arıcak İlçesi’nin Kutludüğün Köyü’nde dünyaya gelen İrgin, Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Doktorasını Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında tamamlayan İrgin’in çeşitli sergi, sempozyum ve yarışmalarda sanatsal-bilimsel çalışmaları yer aldı.
Haber: Bircan Değirmenci

Kaynak : Diyarkapi.Com

Anahtar Kelimeler:
Renkler De Anlatabiliyor
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154