Öne Çıkanlar OMURİLİK PİLİ İLE ÜÇ HASTA AĞRILARINDAN KURTULDU Vali Aksoy muhtarlar ile bir araya geldi diyarbakıru surları dökülüyor Demirtaş Diyarbakırda Zerzevan Kalesinde Bin 500 Yıllık Gizli Geçit Bulundu

Barışcan ile Özel Röportaj

Barışcan ile Özel Röportaj

(Diyarkapi) Barışcan Kimdir?

[Barışcan]: Öncelikle benimle böylesine özel bir röportaj yaptığınız için www.diyarkapi.com ’a teşekkürler. Ben Aslen Diyarbakır’lı ama çocukluğu batıda geçmiş ve bu yüzden batı kültürü ile büyümüş bir müzisyenim. Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra içimde yıllardır yapmak istediğim müzisyenliği yapmak istedim. 90’lı yıllarda çok önemli müzisyenlerle beraber bir albüm yaptım Sözleri ve müzikleri bana ait şarkıların aranjesi New Age Müziğin ünlü ismi Can Atilla yapmış ve Kayahan’ın şarkılarını seslendirdiği stüdyoda; Ümit Eroğlu Stüdyosunda kayıtlar alınmıştı. Günümüzün rock sanatçılarından Cenk Eroğlu bana SENİ SEVMİYORUM adlı şarkımda , ve bir yıl sonra yani 1993 yılı Eurovison şarkı yarışmasına katılacak olan  Burak Aydos ve arkadaşları  DESTAN  adlı şarkımda bana vokal yapmışlardı..Albüm şu an bile bir çok şarkıyla boy ölçüşebilecek bir kalitede

https://youtu.be/2AI8gQe1faM

(Diyarkapi) Albüm neden çok tutmadı?

[Barışcan]:  Albüm bittikten sonra asıl iş başlıyordu. Benim gibi yeni müzisyenler radyo ve tv’lerde şarkılarını yayınlatmak için çok büyük miktarlarda paralar ödemek zorunda kalıyordu. Maalesef benim hiç param yoktu. Hatta birçok müzisyen arkadaşım kendi parasıyla albüm yapmalarına rağmen, yapımcım Cihan Tunç benden hiç para almayarak bana bu albümü yapmıştı.

Bu işi parasız yapamayacağıma karar verdim. İstanbul gibi bir yerde para kazanmalıydım. Cafe ve barlarda şarkı söylemeye başladım. Fakat bu mekânların benim gibi hiç alkol almayan, sigara kullanmayan biri için çok uygun olmadığını fark ettim. Şimdi düşünüyorum da 20’li yaşlar için inanılmaz saf ve doğru bir insandım. Bir gece seyircilere,  içilen sigaraların beni rahatsız ettiğini, şarkı söylerken zorlandığımı söyledim. Tabii tahmin edeceğiniz gibi ertesi gün işten kovuldum. :)

(Diyarkapi) Bundan sonra ne yaptınız peki ?

[Barışcan]: Diyarbakır’a döndüm. Çok uğraştım ama Jeoloji Mühendisi olarak iş bulamadım. O yıllarda KPSS filan da yok..Torpili olan, milletvekili, bakan tanıdığı olan arkadaşlarım hemen Köy Hizmetleri, DSİ, Karayolları gibi kurumlara atandılar..

Ben de elimden gelen işin, bu defa başka bir yanını ortaya çıkardım. Yeni açılan KENT FM gibi radyolarda ve CAN TV, ART gibi tv’ler de müzik programları sunmaya başladım aralarda kendi şarkılarımı da seslendirerek müzikal olarak tatmin olmaya çalışıyordum. Bir bakıma eğlencesine yapıyordum..Az bir parayla Sırf şarkılarımı yayınlamak için çalışıyordum https://youtu.be/Kz7lMqC7HNk

(Diyarkapi) Öğretmenliğe nasıl başladınız  ?

[Barışcan]: Yerel radyo ve tv’lerde  çok para kazanılmıyordu. Formasyon eğitimi alarak vekil öğretmenliğe başladım. Birkaç yıl günümüzün asgari ücretinin bile altında bir ücretle, uzak dağ köylerinde vekil öğretmenliği yapmaya başladım..Neyse ki dönemin başbakanları Sn. Tansu Çiller ve Sn Nejmettin Erbakan bizim gibi işsiz mühendisleri, veterinerleri, hatta avukat ve diş doktorlarını Milli Eğitim Müdürlüğü’ne öğretmen olarak atamamızı yaptılar. Fakat benimle işe başlayan bir üniversiteli sırf kadro alıp yatay geçiş yapmak için öğretmenliğe başlamış..Bunu yıllar sonra öğrendim..fakat ben öğretmenliği çok sevmiştim.. Şehre gelene kadar, yakın  bir köyde 7 yıl öğretmen olarak çalıştım.

(Diyarkapi) Öğrencileriniz sizin gibi müzisyen bir öğretmenleri olduğu için çok şanslıydılar sanırım  ?

[Barışcan]: Evet o güne dek sadece ders çalışarak ve top oynayarak zamanlarını geçiren öğrenciler karşılarında teneffüslerde şarkılar söyleyen bu öğretmeni çok sevdiler..İlk öğrencilerimle hala görüşüyoruz..Bir birimiz üzerinde çok önemli izler bıraktık diye düşünüyorum....isimlerini hiç unutmam mesela..Evet ! Bu defa öğrencilerimle ÇOCUK ŞARKILARI söylemeye başladım..Bir süre sonra yeni yeni çocuk şarkıları yaptım..Artık besteciliğimi ve söz yazarlığımı çocuk şarkıları yaparak değerlendiriyordum.. Çocuklara bu şarkıları öğretip. Bu şarkılar için özel koreografiler hazırlar, beraber dans ederdik..

Tenefüslerimiz çok eğlenceli geçer ve tabii derslerde de çok başarılı olurduk..O yıllarda yaptığım şarkıları bu albümde toparladım..Merak edenler için işte linkimiz: https://www.youtube.com/playlist?list=PLxsG_-RcLLz1M5DgYbRN2fDare3w_Bvtj

(Diyarkapi) Müzik hayatınız bu şekilde mi sürdü yoksa ?

[Barışcan]: Hayır bu durum bende farklı ufuklar açtı..Cep telefonlarının olmadığı ya da yeni yeni çıktığı dönemlerdi..İnternet filan yoktu..Yaptığımız bu müzikli dans gösterilerini bir şekilde büyük bir kitleye ulaştırmam gerekirdi..En iyisi bir yerel televizyonda çocuk programı yapmaktı. Hem çocukları eğlendirecek hem de çeşitli bilgiler vererek yani öğretmenlik yönümü kullanarak eğitecektim. Diyarbakır’ın ilk büyük televizyonu SÖZ TV’de gönüllü olarak 20 yıl yaptığım  BİZİM ÇOCUKLAR VE BARIŞCAN efsanesi böylece başlamış oldu..Bu işte neden bu kadar çok başarılı ve uzun süreli yaptığımı soranlara hep bu cevabı verdim..

“Çocukları eğlendirecek müzisyenlik yanımı ve öğretmenlik kapasitemi kullandım”..

Çünkü zaman içinde bu programları deneyen, bir sürü ünlü ünsüz sanatçılar oldu ama hepsi ya bir sezon ya da yarıda kesip bıraktılar..Sizin de taktir edeceğiniz üzere bir çocuk programı yapmak için hem bir sanatçı duyarlılığı, hem de bir öğretmen kültürü gerekmektedir..

Aksi kesinlikle düşünülmez.. https://youtu.be/gxJG70NPZKE?list=PLvYx5scK5ykTWsZwoCaISwNAXs4KJTFsD

(Diyarkapi) Ama biz sizi farklı programlarda da çok gördük.

[Barışcan]: Tabii bununla kalmadık. Eğitim ve eğlenceyi birleştirerek daha bir çok farklı programlar yaptık..Öğretmenler Yarışıyor, Okullar Arası Bilgi Yarışması, Çocuklarla ŞİİRLER, Çocukça Haberler ve bunun gibi bir çok programı büyük bir zevkle yaptım....

Zamanla bu programların arkasında yer alan asistan gençler programı hazırlıyorlar, ben de hafta sonu; sadece yarım gün programı sunup geliyordum… Benim için büyük bir eğlence oluyordu..Hem de sanatsal yönümü uzun yıllar sürdürmüş oldum..

(Diyarkapi) Diyarbakır için kendinizi nerde ve nasıl bir konumda buluyorsunuz?

[Barışcan]: Diyarbakır’da öğrenciler için çocuk programları yapan, özel animasyonlar hazırlayan, çocuk şarkıları söyleyen biri olarak, Diyarbakır için bir şans olduğumu düşünüyorum..Herşey kader! Yaşadıklarımı yaşamasaydım hala bu şehirde çocuk programları yapan biri olmayacaktı..97 yılından beridir geçen bu zamanda gerek benim yetiştirdiğim asistanlardan, gerek farklı çevrelerden bu işi yapmaya çalışan bir çok kişi gelip geçti..Ama maalesef kısa süreli yaptılar..Bazen sırf bu işi yapmak için yaratıldığımı yani benim de misyonumun bu olduğunu düşünüyorum..Fakat belediyeler ve stk’ların bize biraz daha destek çıkmasını bekliyorum..Çocuklar için hazırladığımız programlar maalesef sponsor ve destek olmadan sergilenemiyor..

(Diyarkapi) Peki çocuklar için başka neler yapmayı düşünüyorsunuz?

[Barışcan]:İnanılmaz  projelerim var ama destek yok maalesef.. Belirli bir geliri olan ve tatile giden insanlar 5 yıldızlı otellerde çocuklar için Mini Clup Animasyon gösterilerini hatırlayacaklardır. Bu programda çalınan şarkılar hep yabancı sözlerle çalınır.. Tabii otel yönetimi bizim çocuklardan çok turist çocukları düşünürler.. Aslında bütün Dünyada her ülkede bu şarkılar hep kendi dillerinde çalınıp söylenir..Buna çok içerlenirdim hep,,,Neden bizde böyle değil? Ben bu şarkıları  Türkçe sözler yazarak yeniden yorumladım.. Bu şarkıları yaz tatilinde bu tür otellere gidemeyen, dar gelirli ailelerin ve köydeki çocukların katılacağı, eğlenceli animasyon programlar yapmak istiyorum..Tabii destek verilirse .. https://youtu.be/JeX6IBiVZKw?list=PLxsG_-RcLLz0VblxsyrbMeUHKbxiqIAER

(Diyarkapi) Müzik yapıyor musunuz ?

[Barışcan]:  Ben bar-cafe restaurant gibi  hiçbir mekanda çalışmıyorum..Çünkü mekan sahipleri şarkılarımı çok sevmezler..Şarkılarımı çok çocuksu ve bu şehre uygun bulmuyorlar.Tarz olarak çok batılı buluyorlar.. J

Mekan sahipleri de haklı, halk böyle istiyor diyecem ama bazen halkın önüne farklı örnekler sunmak gerekir..

Onlar aynı gecede hem arabesk, hem türkü, hem sanat müziği hem  Kürtçe şarkılar söyleyebilecek sanatçılarla çalışmak istiyorlar..Hatta gecenin sonunda seyirci çok coşarsa halay çektirebilecek türden oyun havaları seslendiren, komple şarkıcılar arıyorlar..Şarkıcılar pop şarkılarda okuyorlar ama arabesk gibi okuyorlar..

Bense sadece bir POP MÜZİK sanatçısıyım..Hatta zamanında Diyarbakır’ın İlk ve Tek Pop Müzik sanatçısı unvanını almış olmak, albümlü bir müzisyen olmak, günümüzün kapitalist eğlence anlayışı için çok önem taşımıyor maalesef..

Fakat ben hala şarkılar yapıyor ve sadece sosyal  ortamlarda yayınlayarak evdeki insanlara sesleniyorum. Bir Pr şirketim , bir menejerim yok..Bir bakıma hobi olarak sürdürüyorum..Hatta artık “Sanatı Sanat İçin Yapan” ender müzisyenler kategorisinde yer aldığım için de çok mutlu ve gururluyum..Yani müziği baskı altında yapmıyorum..

https://youtu.be/rIrmQQFDcn8

(Diyarkapi) Hiç halk için müzik yapmayacak mısınız ?

[Barışcan]: Hayır! Olur mu?  Elbette yapacağım. Şarkıları halk için yapmak gerekir...Ama şarkılarımı ve müzikal kültürümü bozmadan yapıyorum..Sırf para kazanacam diye kendi çizgimin dışına asla çıkamam.

Şarkılarımda genellikle sosyal mesajlar da veriyorum..Mesela son yıllarda  Suriye de yaşanan savaş,  Mynamar’da yaşanan soykırım,  Afrika'da halen yaşanan açlık sorunları  gibi çocukların etkilendiği olayları aktardığım SON BİR ŞANS şarkısı gibi..

Günümüzde bir çok  ülkede  yaşanan savaşlardan ve göçlerden   olumsuz etkilenen çocukları konu alan bir de klip çektim..klipte vermek istediğim mesaj aslında  çok açık; Savaşlar bitsin, çocuklar ağlamasınlar, aç kalmasınlar, zulümlere uğramasınlar.

İşte o klip: ( https://youtu.be/vMKzHAFoZG4 )

Lösemili çocuklar için yazdığım FARKINDAYIM şarkısı ile yıllar önce yapılan bir kampanyaya imza atmış ve lösemili Mehmet’i bu hastalıktan kurtulmasına bir nebze de olsa yardımcı olmaya çalışmıştım.( https://youtu.be/OBRIC6Cngy4 )

(Diyarkapi) Son çıkardığınız albümde Diyarbakır tanıtımına katkı sağlayacak "Valizini Al Bize Gel” şarkısından sonra olumlu/olumsuz tepkiler aldınız mı?

[Barışcan]: Hiç sormayın J Bu şarkı ile birçok kara – mizah türünde olaylar yaşadım maalesef.Diyarbakır'da yaşayan bir müzisyen olarak bu şehrin tanıtımını yapmak benim için tartışılmaz bir görevdi. Aslında herkes kendi kulvarında kendi şehrini ve kültürünü tanıtmak zorundadır diye düşünenlerdenim.., Özellikle bu şehre henüz gelmemiş vatandaşlarımıza, en güzel taraflarını göstermek ve Diyarbakır şehri hakkında edinilen yanlış imajları silmek adına, yaptığım bu pop tarzında  şarkı ile şehrin  tarihi eserleri ve doğal güzellikleri eşliğinde, eğlenceli bir klip çekmeye başladım..Fakat çekimler, yakın bir geçmişte  yaşanan terör olayları nedeniyle,  bazı semtlerin kapalı olmasından dolayı 2 yıl gibi bir sürede çekildi..2 yıl boyunca bazı semtlerin ve mekanların açılmasını bekledim..Mesela böyle bir tanıtım klibi yapılırken 4 Ayaklı Minare olmadan asla olmazdı..bekledim ve nihayet klibin son yarısını da sağ salim çekebildim..

İşte o klip : https://youtu.be/PFKujzOLjes

Yaşadığım bir diğer sıkıntı; klibin tanıtım aşamasında oldu. Ben bu klibi yaparken sosyal medyada Diyarbakırlıların bu klibi kendi sayfalarında paylaşacağını ve zincir şeklinde yayılacağını düşünmüştüm.. Pr şirketim ve menejerim olmadığı için bu yolu izlemekten başka çarem yoktu. Normal şartlar altında kliplerimi ve gönderlerimi sosyal medyada yayınlar, kaç beğeni ve paylaşım almış hiç kontrol etmem..Ve kendi hesabımı açtığımda önüme çıkan saçma sapan tüm yemek ve elbise resimlerini bile beğenir, başsağlığı dileklerimi eksiksiz yazar, ve tanımadığım insanların doğum günlerini bile kutlardım.Bu kadar kompleksiz bir insanımdır övünmek gibi olmasın :) Ama buna rağmen Diyarbakır’ın tanıtımı için yapılan bu klibi çok az kişi beğeniyor ve paylaşıyordu..Çok üzüldüm ve bir o kadar sinir oldum..Hiç üşenmedim, kalktım tek tek bütün listemdeki insanlara konunun anlam ve önemini açıklayan bir yazı yazarak, bazılarına da sitem ederek bu klibi sahiplenmeleri gerektiğini anlattım..beğenin ve paylaşın ki listenizdeki yabancı arkadaşlarınız ve onların arkadaşları Diyarbakır’ı görsünler gelip buraları gezsinler dedim. Sadece Facebook’u ele alırsak listemde yaklaşık 5000 kişi var..Oysa video izlenme sayısı şu an itibariyle 1062.. Maalesef..

Sonra da bir çok kişi yaz tatilinde batılı insanlara “Aaa canım ya,  TV’lerde gördüğünüz gibi değil..Gerçekten Diyarbakır çok modern bir yer..Basın hep kötü yerleri gösteriyor..Buralara gelip gezmelisiniz, görmelisiniz.  diyerek kendilerini haksızlığa uğramış insanlar olarak tanıtmaya devam edecekler :)

 Ulusal Basına da çok kırıldım aslında..Bir çoğunda yıllardır tanıdığım arkadaşlar var..Hala bana “Barışcım bu tür haberleri İstanbuldakiler yayınlamıyorlar Boşu boşuna yapmayalım..bizi uğraştırma” diye klasikleşmiş cevaplarını verdiler bana..O dönemlerde DHA’da  görev alan Mehmet Türk hariç..kendisine buradan tekrar teşekkürlerimi bildirmek istiyorum..

Demek yapılınca yapılıyormuş..Sadece sunmak gerekiyor.. Siz kötü haberleri gönderirseniz basın bu kötü haberleri yayınlar..İstanbul sizden Diyarbakır görüntüleri istediğinde  hep Sur ve Bağlar ilçelerini çeker gönderirseniz  seyirci Diyarbakır’ı hep bu köhne yerleriyle tanır .Oysa Diyarbakır’da nerdeyse gökdelen olabilecek yüksek yüksek, hem de çok modern apartmanlar, plazalar ve modern insanlar var.

 Yerel basından klip haberimizi veren arkadaşlarımıza da teşekkürlerimi, sunmak istiyorum.. Diyarkapı-Ömer Aybal, Diyarinsesi-Celal Güney, DiyarbakırYeniGün, Güneydoğu Ekspres Gazetesi-Ercan Akkar, , Diyarbakır Olay Gazetesi-Berat Aslan, HaberDiyarbakır-Muhammed Yıldız, Haber21-Taner Özbay, Nur Radyo Tv,

 

Diyarkapi) Neden bu klibe Diyarbakır halkı sahip çıkmadı.? Sonuç itibariyle Diyarbakır’ın tanıtımının yapıldığı çok güzel bir çalışma bize göre

[Barışcan]: Aslında birçok nedeni olabilir. Şarkı pop..Biz bu şarkıyla temsil edilemeyiz demiş olabilirler.. fakat hep söylerim herkes kendi kulvarında Diyarbakır için bir şeyler yapmalı ve bizlerde destek çıkmalıyız..Yani bir ressam resimleriyle, şair şiirler, bir türkücü türküleriyle ve ben de bir pop müzik sanatçısı olarak bir pop şarkıyla bu tanıtımı yaptım..Bilemiyorum, belki de başka nedenleri vardır..Bunu sanırım destek vermeyen hemşerilerimize sormak gerekir :)

(Diyarkapi) Çocukları çok sevdiğiniz biliniyor, Diyarbakır’ın Barış Manço’su olarakta söyleniyorsunuz? Bu durum sizi mutlu ediyor mu?

[Barışcan]:  Kesinlikle bu lakapla anılmak beni çok mutlu ediyor..Sanki bir ulvi görevi üstlenmiş ve sürdürüyor gibi hissediyorum kendimi..Ama onun olanaklarına sahip olmadığım için de onu kıskanmıyor değilim.. https://youtu.be/xsQw6qFoTlE

(Diyarkapi) Yine başarılı bir klip çalışmanız var mı? Sevdiklerinize burada güzel bir haber vermek ister misiniz ?

[Barışcan]: 90 lı yıllarda çok anlaşılamamış, zamanın ötesinde yapılmış, günümüzde dijital müzik olarak adlandırılan şarkılarım var..O yıllarda dinlettiğim aranjör arkadaşlar bu şarkıları çok mekanik, çok dijital bulmuşlardı..Yıllarca elektronik müziğin moda olmasını bekledim..Bu özel şarkıları Youtube’a özel bir albümde yavaş yavaş yayınlanıyorum..İşte bu şarkılardan biri;

https://youtu.be/WLPUmMVN7Jo

Daha sonra da ACIKLI ŞARKILAR  ve AKUSTİK PİYANO şarkılarımdan oluşan bir albüm yayınlayacam..

(Diyarkapi) Diyarbakır da müzik ile ilgilenen gençlere tavsiyeniz var mıdır?

[Barışcan]: Artık doğuştan kabiliyetliyim, yeteneğim var..Ben de Kibariye gibi İbrahim Tatlıses gibi okul okumadan yeteneğimle bir yere gelebilirim devri kapandı maalesef… Kesinlikle konservatuar okumalı ve ona göre yol almalısınız..Pop Star yarışmalarına katılmak gibi bir yanlış deneyim de yaşamamalarını dilerim..Ben sırf ortamı görmek ve neler yaşandığını öğrenmek için bu yarışmaların elemelerine katıldım..Prodüksiyon yetenekle birlikte hikaye de istiyor..Daha doğrusu rezil veya acıklı hikayelere bakıyor.. Doğru ve örnek teşkil edecek hikayeler çok ilgilerini çekmiyor..Bu yüzden ben de elemeleri kaybetmiştim...Ama onlar benim gibi şanslı olmayabilir, geri dönülmez bir yola girip kendilerini mahvedebilirler..Bu tür yarışmalarda birinci olupta hala var olan kaç sanatçı var? Şöyle bir düşünsünler..

(Diyarkapi) Diyarbakır’ın şuan ki tanıtım düzeyi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

[Barışcan]: Her tanıtım kendi kulvarında özel ve başarılıdır..Herkes destek vermelidir. Yapılacak tüm organizasyonlarda seve seve görev alırım. J

https://youtu.be/W3pU1JqWbLU

(Diyarkapi) Sitemiz hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz ?     

[Barışcan]: Özellikle web sitelerinin belirli bir siyasi görüşü olmamalıdır bence.. Her düşünceden insanla ilgili haber yapılmalı, konuk edilmeli, röportaj yapılmalı..

Şehrin muhtelif isimleriyle sık sık röportaj yapılmalı, etkinlikleri takip edilmeli, haberlerini yapmalı, halkın içinden gazeteciler yaratmalı..Aslında herkes haber yapıp gönderebilmeli, Mesela web sitenizde bir buton olmalı tıklayınca kendi haberini kendin yazmalı ve yayınlamalısın..Kültür Sanat bölümünüzü bu şekilde oluşturmanızı tavsiye ederim..

Benimle yaptığınız röportajların benzerlerini  ilerde başka kişilerle de yapacağınızı düşünüyor ve  sizi şimdiden kutluyorum , çalışmalarınızda başarılar diliyorum.. BARIŞCAN

Kaynak: Diyarkapi.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154