Öne Çıkanlar OMURİLİK PİLİ İLE ÜÇ HASTA AĞRILARINDAN KURTULDU Vali Aksoy muhtarlar ile bir araya geldi diyarbakıru surları dökülüyor Demirtaş Diyarbakırda Zerzevan Kalesinde Bin 500 Yıllık Gizli Geçit Bulundu

Mehmet Veysi MALKOÇ İle Özel Röportaj

Mehmet Veysi MALKOÇ İle Özel Röportaj

(Diyarkapi) Mehmet Veysi Malkoç Kimdir?

(Mehmet Veysi MALKOÇ)  1960 yılında Diyarbakır ili Sur İlçesi Alipaşa Mahallesinde Dünyaya gelmiştir. Aslen Sur İlçesine bağlı Erimli (Sımaki) köyündendir. Büyük Şehir yasasıyla şimdi mahalle olarak anılmaktadır. İlk orta ve lise eğitimini Diyarbakır’da yapmıştır. Ayrıca biri İstanbul’da olmak üzere 3 adet üniversite okumuş olup, sırasıyla Matematik Öğretmenliği, Fizik Mühendisliği ve sonradan İnşaat Mühendisliği bölümlerini bitirmiştir. Halen kısmen ticaretle uğraşmakta kısmen de emeklilik yaşamını sürdürmektedir.

(Diyarkapi)  Diyarbakır’ımızın Hizmet alanında (Geniş bir kapsam, Belediye) eksiklikler yaşandığına inanıyor musunuz? Ve nedenleri neler olabilir?

(Mehmet Veysi MALKOÇ) Bilindiği gibi; Diyarbakır Büyükşehir ve merkez ilçe belediyeleri 1999 yılından beri (ki, son iki yılı saymazsak) HDP ve geçmiş türevleri olan partilerce yönetilmiştir. Bu süreç içerisinde Kayapınar’daki yeni yerleşim bölgelerini saymazsak gözle görülür bir belediyecilik hizmetinin yürütüldüğünü pek söyleyemem.

Doğrusunu isterseniz Diyarbakır belediyecilik yönünde çok şanslı bir ilimiz olduğunu söylemek mümkün değildir. Zira yıllardır seçmen tercihleri hep ideolojik ve etnik temelde şekillendiği için işin hizmet yönü pek ön planda olmamıştır.

Kayyumların atanması ve bu süreçte gözle görülür bazı hizmetlerin olması ve yatırımların yapılması bölgede kısmende olsa olumlu bir hava yaratmıştır. Ancak bazı suiistimal iddialarının olması ve aleni bir şekilde partizanlık yapıldığı iddiaları bu hizmetleri az da olsa gölgelemektedir..

Özellikle bazı ilçe belediyelerinde para karşılığı işe alma olduğu yönündeki duyumlar halk nezdinde içten içe bir tepki ve memnuniyetsizlik yaratmaktadır

(Diyarkapi) Diyarbakır Halkı ve Diyarbakır şehri sizin için ne ifade ediyor? Bu kadim bu şehrin ve tarih kentinin yeterince tanıtıldığına veya yeterince ön planda tutulabildiğine inanıyor musunuz?

(Mehmet Veysi MALKOÇ) Bir rivayete göre tarihi 4000 yıl bir rivayete göre 10.000 yıla dayanan Diyarbakır bölgenin en eski ve en kadim şehirlerinden biridir. Kesin olmamakla beraber Kuranı-ı Kerimde isimleri geçen 4 peygambere ve 27 şehit sahabeye mekân olmuş kutsal bir şehirdir. Çeşitli dinlere ve mezheplere mensup birçok kavim yüzyıllar boyu barış içinde yaşamıştır.

Üzülerek belirmek gerekir ki, tarihi geçmişine ve mirasına paralel olarak ciddi bir tanıtım bugüne kadar yapılamamıştır. Ne yazık ki, hep terörle ve olumsuz algılarla anılmış ve ulusal basında hep bu algılar üzerinde yer bulmuştur.

Diyarbakır bölgenin en büyük şehri olduğu için çevreden ciddi manada göç almıştır. Yıllardır göç almaya da devam etmektedir. Göçler nedeniyle ekonomik sıkıntılar ve işsizlik had safhada olduğu için ister istemez şehir imajını olumsuz yönde etkileyen kriminal olaylar yaşanmaktadır.

Hiçbir şehrimizi töhmet altında bırakmadan şunu söylemek istiyorum. Bugün İstanbul, Adana, Mersin ve Antalya gibi büyük şehirlerde yaşanan birtakım olumsuz olayların failleri veya zanlıları yakalandığında hemen hepsi ben Diyarbakırlıyım diyor. Hâlbuki Diyarbakırlı değildir ve Diyarbakır’da da doğmamıştır. Ailesi sonradan Diyarbakır’a göç etmiş olduğundan Bingöllüsü, Batmanlısı, Mardinlisi ve Siirtlisi bir olaya karıştığında Diyarbakırlıyım diyor…

Bundan dolayı Diyarbakır hakkında olumsuz bir algı oluşmakta ve sonradan bir olguya dönüşmektedir…

Elbette buralardan göç etmiş tüm hemşerilerimizi zan altında bırakarak tümünü kast etmiyorum. İlla ki aralarında dürüst ve namuslu vatandaşlarımız çoğunluktadır…

Lakin kabul etsek te etmesek te böyle bir realite bulunmaktadır.

(Diyarkapi) Diyarbakır’ımızın size göre sorunları nelerdir?
 

(Mehmet Veysi MALKOÇ) Birincisi işsizlik ikincisi uyuşturucu meselesidir. Bugün Diyarbakır’da resmi kayıtlara göre 70.000 işsiz bulunmaktadır. Buna gayri resmi sayı dâhil değildir. Bir o kadarını da gayri resmi olduğunu düşünürsen 150.000 civarında işsiz söz konusudur. Kahvelere bakıyorsunuz her taraf tıklım tıklım. Pek tabi işsizlik olunca bunun beraberinde başka sorunlarda doğmaktadır.

İşsiz genç pimi çekilmiş bir bomba gibidir. Bugün meydana gelen birçok sosyal olayın temelinde ekonomik yoksulluk ve işsizlik yatmaktadır. Aslında Hükümetin bu konuda ciddi tedbirler alması gerekirken ne üzücüdür ki, bugüne kadar meseleyi kökten halledecek adımlar atılmamıştır.

Uyuşturucu konusuna gelince; Uyuşturucu tüm ülkede olduğu gibi Diyarbakır’da da kanayan bir yaradır. Zaman zaman aldığımız duyumlara göre bazı varoşlarda açık açık bunun ticaretinin yapıldığı ve gençlerimizin acımadan zehirlendiğini görüyoruz…

Devletin yine bazı sosyal tedbirlerle beraber bu meseleye el atması hayati derecede önemlidir.

(Diyarkapi)  Ortadoğu ve Müslümanlığın bulunduğu durumu ve nereye doğru gittiği hakkında düşünceleriniz nelerdir?
 

(Mehmet Veysi MALKOÇ) Ortadoğu coğrafyası asırlardır emperyalizmin saldırdığı ve tabiri caiz ise at oynattığı bir bölge olmuş ve çeşitli dinsel ve etnik ameliyatlarının yapıldığı bir alan haline gelmiştir. Bunun başlıca iki nedeni vardır. Birincisi petrol ikincisi stratejik çıkarlardır.

İslam coğrafyası ne zaman ki, vahdet sancağını bırakıp, kavmiyet ve mezhep batağına saplandı. Artık gün ve huzur yüzü görmez oldu. Müslüman ülkeler bugün paramparça bir vaziyette emperyalist canavarların dişleri altında inim inim inlemektedir.

Son 50 yıl içinde iç çatışmalar ve savaşlar neticesi 15 milyona yakın Müslümanın öldüğü istatiksel rakamlardan anlaşılmaktadır…

İslam ülkeleri, kavmiyetçiliği ve mezhepçiliği bir kenara bırakıp birlik olmadığı takdirde bu zillet ve bu katliamlar korkarım onlarca yıl sürecektir.

(Diyarkapi) Sizi kendine örnek alan Diyarbakır gençlerine söylemek istediğiniz şeyler var mı?
 

(Mehmet Veysi MALKOÇ) İltifatınız ve hüsnüniyetiniz için teşekkür ediyorum. Aslında iltifatınıza mazhar olacak kadar bir duruşumun olduğunu söylemem çok doğru olmaz. Ancak sevgili gençlere ve hemşerilerime şunu söylemek istiyorum:

Ne olursanız olun doğruluktan ayrılmayın, okuyup topluma ve ümmete faydalı bir insan olun. Hem Dünya için hem de ahiret hayatı için çok çalışın…

Unutmayınız ki, “Allah çalışana verir ve yardım eder…

(Diyarkapi) Sitemiz Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

(Mehmet Veysi MALKOÇ) Sitenizi pek takip etmek fırsatım geçmişte olmadı. Ancak inceleyebildiğim kadar güzel bir site, bölge haberlerini günlük yayınlayabilen bir yayın çizgisinde olduğunu düşünüyorum. Yayın hayatına bundan böyle de başarılar sığdıracağına inanıyoru

Bana bu söyleşi fırsatı verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.

Selam ve Saygılarımla

Mehmet Veysi MALKOÇ
İnşaat Mühendisi-Yazar

Kaynak : Diyarkapi.Com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154