Öne Çıkanlar Bir Şahinli Bir Kimlik operasyonu İçin

HDP’den Çevre ve Şehircilik Bakanı için gensoru

HDP, Sur ve Silopi için “acele kamulaştırma” teklifi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı hakkında gensoru verdi.

HDP’den Çevre ve Şehircilik Bakanı için gensoru
HDP grup başkanvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken, Sur ve Silopi’nin kamulaştırması için teklif veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı hakkında Meclis Başkanlığı'na gensoru verdi. AKP hükümetinin inşaat merkezli politikalarının merkezinde Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın olduğu belirtilen gensoru gerekçesinde, “AKP iktidarı bu kurum eliyle kentsel dönüşüm adı altında sermaye dağıtımı yapmakta aynı zamanda yurttaşları ve emekçileri büyük derecede mağdur etmektedir. Sermaye dağıtımı adına sadece beşeri olanı değil, doğaya dair olanı da büyük bir tahripkâr düzeyde hasara uğratmaktadır. AKP iktidarının sömürü düzeninin ‘nirvana’ noktası kamulaştırma kararları ile gerçekleşmektedir” denildi.

“Acele kamulaştırma” kararının bir savaş hukukunun ürünü olduğu belirtilen gerekçede, “Acele Kamulaştırma yetkisi; 1939 yılında çıkartılan Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanununda savaş koşullarındaki acil askeri ihtiyaçların karşılanması için Bakanlar Kurulu’na yurt savunması gerekçesiyle ihtiyaç duyulan taşınmazlara ‘el koyma’ yetkisi verilen bir yetkidir. AKP döneminde istisnai olarak savaş durumlarında kullanılması öngörülen uygulama, olağan hale getirilmiş ve kentsel dönüşümden, baraj yapımlarına kadar birçok alanda kullanılan sıradan bir uygulama haline getirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

“Acele kamulaştırma” kararının en temel çelişkilerinden birinin de karalarla birlikte “kamusal varlıklara da el konulması” olduğuna dikkat çekilen gerekçede, "Silopi’de mülkiyeti Silopi Belediyesi’ne ait itfaiye garajı, Kültür Merkezi, Semt Pazarı, Sebze Hali, Yeşiltepe parkı ve bazı ticari alanlara el konulmuştur. Sur’da ise kamulaştırılması planlanan alanlar içerisinde, Sur Belediyesi hizmet binası, Dengbej Evi, Cemilpaşa Konağı, Hasanpaşa Hanı, Ulu Camii, Mor Petyun Keldani Kilisesi, Anzele Parkı, Amida Höyük’ü, Dört Ayaklı Minare, Kurşunlu Camii gibi tarihi yapılar ile belediye ait yeşil alanlar vardır. Lakin kamulaştırma için temel şart; Anayasa 46. Madde’de ‘kamu yararı’ ve ‘özel mülkiyette bulunması’ şartlarıyla söz konusudur. Ancak karar ile kentsel sit alanı içerisindeki tarihi yapılar ile kamu mülkiyetindeki taşınmazlarda yer almış ve Bakanlık tarafından bu karar ile ilgili herhangi bir ‘kamu yararı’ tanımı yapılmamıştır” diye belirtildi.

Bakan Sarı’nın 1 Nisan 2016 tarihinde Diyarbakır temasları esnasında, “acele kamulaştırma” kararıyla ilgili ifade ettiği; “Öncelikle bizim yapacağımız vatandaşla birebir görüşerek, konut istiyorlarsa konut veya başka alternatifler sunarak onlarla birlikte uzlaşmaya gitmektir. En son çare eğer hiçbir şekilde çözüm bulunamıyorsa kamulaştırma yapılacaktır” sözleri anımsatılan gerekçede, şu ifadeler yer aldı: “Kamulaştırma kararı talep eden Bakan olarak büyük bir çelişki taşımaktadır. Zira Bakan’ın ifade ettiği gibi, vatandaş ile uzlaşmak, birebir çözüm üretmek öncelikli amaç ise ilk etapta halk, seçilmiş yerel yönetimler ve diğer yerel aktörler ile istişare yapılmaması kabul edilemezdir. Halbuki Anayasa’nın 35. Maddesi çok açıktır; ‘Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir. Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir’ hükmü ile mülkiyet hakkı acele kamulaştırma ile ihlal edilmektedir. Bütün bu hususlar göz önüne alındığında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın, sorumlulukta olması hasebiyle, hakkında gensoru açılmasının ve Anayasa ile İçtüzük hükümleri gereğince görevinden alınmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.” ( Diha)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154