Öne Çıkanlar Şahinli Bir Kimlik İçin operasyonu 5 arttı

Yüksek: Demokratik özerklikten vazgeçmeyeceğiz

Gözaltına alınmadan dakikalar önce 28 Mayıs'taki kongrelerine ilişkin Dicle Haber Ajansı'na konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Yargıtay'ın baskılarına rağmen tüzüklerindeki demokratik özerkliği koruyacaklarını vurgulamıştı.

Yüksek: Demokratik özerklikten vazgeçmeyeceğiz
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için de büyük sorumluluk alacaklarını söyleyen Yüksek, kongreyi "atılım kongresi" olarak değerlendirdi. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, yaptığı basın açıklamaları gerekçe gösterilerek gözaltına alınmadan dakikalar önce 28 Mayıs'ta Ankara'da yapılacak kongreye ilişkin ajansımız Dicle Haber Ajansı'na (DİHA) değerlendirmelerde bulunmuştu. Kürdistan'da yaşanan gelişmelere ve yeni sürece cevap olmak için kongreye gideceklerini anlatan Yüksek, önümüzdeki süreçte demokratik özerklik ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için aktif rol alacaklarını söyledi. DBP'ye dönük siyasi soykırım operasyonları, Parti Meclis (PM) üyeleri Sêvê Demir ve Mehmet Yavuzel'in katledilmesi gibi saldırılarla partinin işlevsiz hale getirilme çabalarına karşı oldukça önemli bir dönemde kongreye gittiklerine vurgu yapan Yüksek, tüm bu yaşananlara karşı durmak için daha fazla örgütlenerek, yeniden yapılanmaya giderek cevap olacaklarını söyledi. 

21 PM üyelerinin tutuklu bulunduğunu, 49'u hakkında çeşitli gerekçelerle arama ve tutuklama kararı olduğu bilgisi veren Yüksek, "Böyle olunca 70 PM üyemiz çalışamaz durumda. PM 70 asil, 48 yedekten oluşuyor" dedi ve yeniden yapılanmak, güç tazelemek ve süreci daha yüksek bir aşamaya taşımak için kongrenin çok önemli olduğunu söyledi.

'Kongreye giderken halktan öneriler aldık'

Kongreyle birlikte demokratik özerkliğin özellikle Kürdistan'da daha fazla anlatılacağı, daha anlaşılır kılınacağı, inşası ve örgütlenmesinde daha fazla geliştirecek bir yönetim kapasitesini yakalamak istediklerini ifade eden Yüksek, kongreye giderken de DBP olarak Ağrı,Van, Muş, Batman, Diyarbakır ve birçok Kürdistan kentinde halk toplantıları düzenlediklerini aktardı. Halk toplantılarıyla öneri ve düşünceleri aldıklarını belirten Yüksek, halkın değerlendirmelerinin çok değerli öneriler olduğuna dikkat çekti. 

Çok sayıda kişi davet edildi 

28 Mayıs'taki kongreye 250 basın kuruluşu, 60 büyükelçilik, Kürdistan'daki partileri, sivil toplum örgütleri, Rojava, Güney Kürdistan ve Avrupa'nın birçok yerinde davetlilerin katılacağı bilgisi veren Yüksek, hazırlıklarda son aşamaya geldiklerini söyledi. 

'Kongreyle demokratik özerkliği topluma taşıyacağız'

Yüksek, "Kongremizle demokratik özekliği topluma taşımak, toplama daha fazla anlatma, eğitme ve bunun sistemini kendi içinde örülmesi konusunda bir seferberlik olarak değerlendirmek istiyoruz. Türkiye ve Kürdistan'da yaşanan kavganın da sebebidir. Bütün imkanları kullanarak halkımıza giderek, sokakta, mahallede, her yolu deneyerek demokratik özerkliği anlatacağız. Toplum demokratik özerkliği anlayacak ki anlasın özgürlüğün orada olduğunu, geleceğin orada olduğunu görecek ki sarılsın ve istesin. Bu konuda daha fazla çalışmamız gerekir. Bu kongreyi bir atılım olarak değerlendirmek istiyoruz. Toplumun bizden beklentisi demokratik özerkliktir" dedi. 

Kongreye "Değişim ve dönüşüm" şiarıyla gittiklerini ve bu kongreyle birlikte DBP'nin batıda da örgütleneceğinin altını çizen Yüksek, batıdaki yurtsever halkın örgütlenmesi için aktif bir rol alacaklarını kaydetti. 

Varlık nedenimiz demokratik özerklik

Yargıtay'ın bir önceki kongrenin ardından parti tüzüklerinde bulunan "demokratik özerklik" başlığının Anayasa'ya aykırı olduğu yönünde uyarıları olduğunu anımsatan Yüksek, bunların hiçbir şekilde Anayasa'ya aykırılık teşkil etmeyeceğinin altını çizdi. Önerdikleri demokratik özerklik modelinin Anayasa'nın ilk 4 maddesine aykırı olmadığını ifade eden Yüksek, bunun parti kapatmaya gerekçe olamayacağını vurguladı. 

Yüksek, "Kongrede tüzük değişikliğine dair bir düzenlemelerimiz olacak. DBP'nin varlık nedeni olan demokratik özerklikten vazgeçmiyoruz. Demokratik özerkliği tüzükten asla çıkarmayacağız. Tüzüğümüzde akademiler, gençlik ve diğer başlıklar da olacak. Yargıtay tüzüğümüzden anlamamış olabilir. Daha sade ve daha anlaşılması çalışmalarını yapacağız. Bu çerçevede olacak bir değişiklik olacak" diye konuştu. 

'Tekleşen değil, çoğalan bir sistem'

Türkiye'de tekçi ulus devlet anlayışının kendini sürdüremez bir duruma geldiğini ifade eden Yüksek, bu kadar çok kültürün, dilin, dinin yaşadığı bir coğrafyada tekçi bir anlayış dayatıldığı taktirde kaosun çıkacağına dikkat çekti. Türkiye'de de bu tekçi zihniyetin çöktüğünü söyleyen Yüksek, AKP'nin bunu daha fazla ileriye götürmek istediğini, ancak ne kadar büyük bir tıkanıklığın yaşandığının da gözler önünde olduğunu dile getirdi. Tüm bu sorunların çözümü kendileri olarak demokratik özerklik modeli sunduklarını ifade eden Yüksek, Türkiye'nin yol ayrımında olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tekçi anlayışı önerdiğini, kendilerinin ise tam tersini önerdiklerini söyledi. Yüksek, "Merkezileşen değil, yerelleşen, tekleşen değil çoğalan, diktalaşan değil demokratikleşen bir modeli öneriyoruz. Bu önermelerimiz önümüzdeki günlerde şekillenecek siyasetin de çözümüne katkı sunacak" dedi. 

'Öcalan'ın özgürlüğü temel gündemimiz olacak'

Yüksek, kongreyle birlikte PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü konusunda da aktif rol alacaklarının altını çizdi. Yüksek, "Öcalan'a özgürlük kampanyasıyla ilgili önümüzdeki dönemde DBP önemli çalışmalar yapacak. Türkiye'nin de gündemi budur. DBP olarak biz de bu gündemin tam ortasındayız. İki kurucu rol oynayan iki temel güç var biri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başını çektiği güçler, diğeri de Kürt özgürlük hareketidir. Her şey bunlar etrafında şekilleniyor. Savaş cephesi kazanmadığı için bugün Davutoğlu gidiyor" diye ifade etti.

'Kongre için salon bulmakta zorlandık'

28 Mayıs'ta Ankara'da yapacakları kongreye ilişkin birçok zorluk çektiklerini söyleyen Yüksek, Siyasi Partiler Kanunu'na göre her siyasi partinin kongresini Ankara'da yapmak zorunda olduğunu belirtti. Kongrelerini Amed'te yapmak istediklerini ancak kanunların buna engel olduğunu söyleyen Yüksek, bu süreçte Ankara'da istedikleri yerde salon bulmakta zorluk çektiklerine aktardı. Yüksek, "Ankara'da büyük bir spor salonunda kitlesel bir kongre yapmayı düşünüyorduk. CHP'li belediyeler dahil olmak üzere Ankara'da bir salon bulamadık. Biz de imkan dahilinde bir yer temin ettik. Kongremizi büyük bir coşkuyla kutlayacağız" dedi. (DİHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner79

banner154